Kelpak, pro podporu a zakořenění růstu nové vinice

V nových výsadbách révy vinné je důležitá podpora zakořenění a růstu révových sazenic, která umožní kvalitní zapěstování vinice. Pro podporu zakořenění jsou využívány látky zařazující se mezi biostimulanty.

Biostimulanty jsou látky, organismy nebo materiály organického původu, které po aplikaci na rostliny příznivě působí na zlepšení výnosu, kvality a adaptace ke stresovým podmínkám. Mohou jimi být extrakty z mořských řas obsahující aminokyseliny, sacharidy, proteiny a rostlinné hormony.

V nových výsadbách B\V vinařství v Miloticích byl v letech 2022 a 2023 využíván biostimulant Kelpak. Kelpak je založený na extraktu z Ecklonia maxima, tzn. z mořské řasy nacházející se na pobřeží Jižní Afriky.

Působení tohoto biostimulantu se ukázalo jako velmi zajímavé a přínosné při výsadbě nových vinic. Kelpak byl také v zahraničních pokusech u révy vinné používaný pro zlepšení zakořenění révových sazenic.

Jako velmi účinná se proto ukazuje aplikace přípravku Kelpak na kořenový systém révových sazenic před výsadbou, která se pozitivně projevila na vývoji kořenového systému a intenzivním růstu letorostů. Zcela zanedbatelné a nevýznamné jsou také výpadky ve vinici, a to právě díky pozitivnímu působení složek Kelpaku na ujatelnost révových sazenic.

Kromě aplikace Kelpaku před výsadbou je možné tento produkt využívat i pro podporu růstu a vývoje révy v plodících vinicích.

Auxin, jako hlavní rostlinný hormon, zlepšuje růst a prodlužování buněk, to je důvodem, proč Kelpak pozitivně působí na růst kořenů. Kelpak obsahuje také cytokininy ovlivňující fotosyntézu a podporující růst letorostů.

Z pohledu ošetření révových sazenic je vhodné máčení jejich kořenů krátce před výsadbou, a to po dobu 24 hodin ve 2% roztoku přípravku Kelpak a vody. Množství vody se uzpůsobí nádobě, ve které se provádí máčení a z toho se potom odvozuje množství Kelpaku, aby byla zachovaná 2% koncentrace. Optimální je potom po provedení máčení co nejdříve provádět výsadbu. Vysazovat lze potom všemi způsoby, které se používají, tzn. sázecím strojem, hydrovrtem nebo ručně.

Kelpak je možné aplikovat následně i formou ošetření na list na rostoucí sazenice. Během vegetace jsou dostatečná dvě ošetření, respektive počet ošetření by se měl odvíjet od růstu rostlin. Není totiž zcela optimální podporovat extrémně bujný růst, protože je třeba myslet také na zajištění vyzrávání dřeva. Na list se Kelpak aplikuje v koncentraci 0,5 %.

prof. Ing. Pavel Pavloušek, Ph.D.

Zahradnická fakulta MENDELU, ústav vinohradnictví a vinařství

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down