Větší riziko virových zakrslostí

Při letošním podzimu nastaly ideální podmínky pro množení vektorů virových zakrslostí obilnin. Informoval o tom Ing. Svatopluk Rychlý ze Státní rostlinolékařské správy.

 Na obilninách se vyskytují virus zakrslosti pšenice (WDV, přenáší křísek polní) a virus žluté zakrslosti ječmene (BYDV, mšice). Ing. Rychlý upozorňuje, že silný přelet mšice střemchové, která patří k nejefektivnějším přenašečům BYDV, započal letos už v polovině září. Při pokračování teplejšího rázu počasí může vydržet až do konce října. V tuto dobu přitom dochází k primární (podzimní) infekci virem v ozimech. Suché a teplé září také znamenalo také ideální podmínky pro přemnožení kříska polního.

Pode Ing. Rychlého je vhodné v případě potřeba pole ošetřit nejlépe insekticidem systémovým účinkem (např. Nurelle D, Perfekthion, Proteus 110 OD). Při nižších teplotách vykazují dobrou účinnost proti přenašečům také pyretroidy (např. Alfametrin, Decis Mega, Fury 10 EW, Karate se Zeon technologií 5 CS, Vaztak 10 EC). Nejkritičtějším obdobím pro nakažení mladých rostlin virovou infekcí je růstová fáze od 2. do 6. listů (BBCH 12–16), což je zhruba 6–8 týdnů od data výsevu. Postřik insekticidem je třeba opakovat zejména v rizikových ročnících.

Aktuální informaci o riziku šíření virových zakrslostí na podzim 2011 lze najít průběžně na webových stránkách Státní rostlinolékařské správy (www.srs.cz).

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *