Ve Staňkově představili desítky odrůd

Desítky odrůd obilnin se představily v pátek na polním dnu ve Staňkově, který uspořádaly BOR, s. r. o. a Agro Staňkov, a. s. Tento rok návštěvníkům ani pořadatelům nepřálo počasí, většinu času pršelo.

Na prezentačních parcelkách například ozimé pšenice představilo osm firem celkem 39 různých odrůd. Druhé nejbohatší zastoupení měl ozimý ječmen, celkem 17 odrůd ukázalo taktéž osm firem. Následoval jarní ječmen, celkem osm odrůd od pěti společností.
Společnost BOR klade důraz především na trojici představených odrůd ozimé pšenice Bernstein (E), Pankratz (A) a Gordian (B). První dvě byly registrovány loni, třetí v roce 2014.
K odrůdě Bernstein uvádí, že výhodou je vynikající a stabilní kvalita zrna. Odrůda je zdravá a vhodná pro všechny oblasti pěstování, nepoléhá i přes delší stéblo. Je vhodná i pro pozdní termíny setí. Odrůda je polopozdní až pozdní. Pankratz disponuje vysokým výnosem, rostliny jsou nízké a nepoléhají. Výhodou je velmi dobré přezimování, potvrzené v zimě 2011/2012, uvádí společnost v katalogu s tím, že disponuje kombinovanou střední odolností vůči většině významných houbových chorob, při plánování fungicidní ochrany je potřeba věnovat pozornost listovým skvrnitostem a klasovým fuzáriím. Odrůda je polopozdní až pozdní. Gordian poskytuje vysoké výnosy ve všech výrobních oblastech, je také plasticky. Tato polopozdní odrůda má krátké stéblo, proto nepoléhá. Zdravotní stav hodnotí BOR jako nadprůměrný. Odrůda je polopozdní, vhodná do intenzivních i extenzivních podmínek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *