Včelí den v Olomouci

Včelí den, tradičně pořádaný na pracovišti Sekce aplikovaného výzkumu zelenin a speciálních plodin VÚRV, v. v. i. v Olomouci, zahájil Ing. Karel Dušek, CSc., vedoucí výzkumného týmu Genetické zdroje zelenin a speciálních plodin (tj. léčivých, aromatických a kořeninových rostlin, takzvaných LAKR). V úvodu stručně shrnul aktivity pracoviště spojené s regenerací a konzervací genofondů zelenin, léčivých, aromatických a kořeninových rostlin.

Další program byl už výhradně věnován včelařské problematice a opylovacímu servisu. Kromě již tradiční ukázky použití varroa lampy určené k aplikaci léčiva proti kleštíku včelímu, byla letos představena další novinka – zařízení ke zvedání nástavků, které včelařům ulehčí práci ve včelnici. Návštěvníci si mohli prohlédnout i porosty genetických zdrojů zelenin a LAKR, a dozvěděli se, jakým způsobem probíhá jejich regenerace s využitím opylovatelů – včel a čmeláků.
V doprovodném programu se účastníci seznámili s druhy opylovatelů (včely, čmeláci, pačmeláci, motýli), kteří se u nás vyskytují. Jako bonus byly pro návštěvníky připraveny medové perníčky, včetně receptu na jejich přípravu. I přesto, že hrozilo, že bude každou chvíli pršet, letošní velmi hojný počet účastníků z řad odborné i laické veřejnosti ukázal, že Včelí den patří k oblíbeným akcím pořádaným na našem pracovišti.*
(Zdroj tisková zprává VÚRV, autoři Ivana Doležalová, Irena Petrželová, Pavel Kopecký )

Komentáře ke článku 2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *