V Rakousku katastrofální jarní mrazy

Pozdní mrazy způsobily rakouskému zemědělství mimořádné ztráty, které zřejmě podle prvních odhadů přesáhnout 200 mil. eur.

Informovala o tom rakouská pojišťovna Österreichische Hagelversicherung. Jak uvedl minulý pátek Dr. Kurt Weinberger, předseda představenstva společnosti, v předcházejících 72 hodinách jim pojištěnci doručili více než 1400 hlášení o škodách. Na ploše více než 50 000 hektarů byly masivně poškozeny především vinice, sady a polní plodiny jako dýně, ale také speciální kultury, například vánoční stromky a chřest. Nejvíce postiženy jsou oblasti Steiermark, Burgenland a Niederösterreich. Především ve vinicích a sadech bude možné definitivní rozsah škod stanovit až za několik týdnů.
Ke škodám došlo následkem poklesu teplot až na –6 °C v ranních hodinách 26. a 28. dubna. Další poškození mělo na svědomí silné sněžení na jihu Rakouska, které poničilo sítě proti kroupám a fóliovníky. Během jednoho dne spadlo více sněhu než za celou zimu, uvádí pojišťovna.
Konstatuje také, že vegetační perioda začíná v důsledku klimatické změny dříve a nejmladší výhonky a rostliny jsou čím dál více ohroženy mrazy. V letošním roce byla vegetace díky měkké zimě uspíšena o 14 dní. Zemědělství se s tímto fenoménem bude v důsledku oteplení setkávat v budoucnu stále častěji.
Pojišťovna má podle svých slov momentálně v terénu padesát znalců, aby se škodami vypořádali, a již vyplatila první náhrady na sněhem poničené sítě proti kroupám.
S mrazy měli problém také zemědělci ve Švýcarsku, nicméně podle prvních odhadů se neprojeví na výši odhadované sklizně.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *