Upraví se název, činnost zůstává

Zájmová a občanská sdružení, svazy či kluby budou, podle nové legislativy zakotvené v občanském zákoníku, nazývány spolky. Týká se to i dosavadní Asociace pěstitelů a zpracovatelů luskovin (APZL), která byla jako občanské sdružení ustavena v roce 2005. Po splnění příslušných právních povinností, mj. registraci členů představenstva a kontrolní komise bude APZL sídlící v Šumperku, registrována Krajským úřadem v Ostravě, kam územně patří, pod názvem Asociace pěstitelů a zpracovatelů luskovin, z. s. (tj. zapsaný spolek).

Poslední seminář konaný 9.prosince 2015 v Šumperku, po němž proběhla valná hromada vztahující se programově mj. k novému názvu APZL – Asociace pěstitelů a zpracovatelů luskovin, z. s. (zapsaný spolek), patřil svojí náplní a obsahem k velmi zdařilým. Vystoupilo na něm celkem dvanáct přednášejících z řad výzkumníků, specialistů a zástupců semenářských společností, s poutavými a zajímavými prezentacemi. Z mnoha přednášek zde vyjímám mj. následující informace:

V roce 2015 došlo díky uplatňování nové společné zemědělské politiky (mj. k zásadám greeningu a dalším opatřením) k relativně významnému vzestupu ploch luskovin proti předchozímu období. Např. v roce 2014 bylo vykázáno jen něco málo přes 20 tis. ha luskovin, za rok 2015 se předpokládá přes 35 tis. ha. Vzrostly plochy hrachu a luskovinoobilných směsek a vysoký nárůst byl u sóji na 12 311 ha, což bylo nejvíc v dosavadním jejím pěstování v ČR. Plochy směsek stouply o 31 %, sóji dokonce o 68 %. Významný byl i nárůst ploch množení asi o 30 %.*

 

Ing. Miroslav Houba, CSc.

APZLU, z. s.

 

Více si můžete přečíst v únorovém časopisu Farmář.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *