Ukázali nové odrůdy máku

Dvě nové odrůdy máku, Aplaus a Opex, byly k vidění na semináři Aktuální problémy makových polí, který proběhl minulý týden na pokusné stanici České zemědělské univerzity v Červeném Újezdě.

Koncem minulého roku byl zaregistrován Aplaus, a to společností ČESKÝ MÁK, s. r. o. Jak uvedl její zástupce Ing. Radomil Vlk, Ph.D., letos roste zhruba na 2000 ha. Lze ho použít jak k produkci máku, tak makoviny, protože má v tobolkách 0,65-0,7 % morfinu podle ročníku. Podle charakteristiky Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) se jedná o polopozdní středně vysokou odrůdu. V rámci sortimentu modrosemenných odrůd je výnos semene středně vysoký, výnos makoviny nízký až středně vysoký a výnos morfinu středně vysoký až vysoký. Odrůda je méně až středně odolná proti napadení helmintosporiózou na listech a středně odolná proti napadení helmintosporiózou v tobolkách, středně odolná proti napadení plísní makovou.
Prvního března letošního roku byl registrován Opex, držitelem je OSEVA vývoj a výzkum s. r. o., což je dceřiná společnost firmy OSEVA PRO s. r. o. Její zástupce Ing. Michal Jurčík konstatoval, odrůda vyniká výnosem semen, je odolná vůči poléhání. Rostliny jsou nižší až střední. V roce 2014 z množitelské plochy sklidili podle jeho slov 1520 kg/ha, i když je potřeba počítat s tím, že byly naprůměrné výnosy. „Z našich modrosemenných materiálů je nejranější, podle ÚKZÚZ o den ranější než Opál. Má také vyšší obsah morfinu v makovině, na úrovni 0,8 %,“ shrnul. Podle hodnocení ÚKZÚZ je odrůda méně až středně odolná proti napadení helmintosporiózou na listech a středně odolná až odolná proti napadení helmintosporiózou v tobolkách, středně odolná proti napadení plísní makovou. V rámci sortimentu modrosemenných odrůd je výnos semene středně vysoký, výnos makoviny nízký a výnos morfinu vysoký.

V letošním roce byly podle stránek ÚKZÚZ zaregistrovány ještě další dvě odrůdy – Bergam a Maratón, žadatelem je Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum ze Slovenska.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *