Stačí položit jednou

Kantik je nový širokospektrální třísložkový fungicid pro použití do všech obilnin s flexibilním dávkováním. Zvláště se doporučuje do technologií s jednou aplikací fungicidu za vegetaci. Pozoruhodně výkonný je v pšenici i ječmeni. Každá účinná látka pochází z jiné chemické skupiny. Přípravek je vhodný pro antirezistentní strategie.

Kompletní třísložkový fungicid

Přípravek Kantik je kombinovaný fungicid obsahující tři účinné látky: prochloraz, fenpropidin a tebuconazole. Každá z těchto účinných látek má jiný mechanismus účinku.

Účinná látka prochloraz dodává přípravku lokálně systémový účinek, to znamená, že proniká do rostlinných pletiv, ale není rozváděna do neošetřených částí rostliny. Patří do skupiny inhibitorů biosyntézy ergosterolu skupiny I.

Účinná látka tebuconazole je systémový fungicidní přípravek ze skupiny triazolů s protektivní, kurativní a eradikativní účinností. Mechanismus účinku je inhibice biosyntézy ergosterolu houbových chorob. Tebuconazole je rychle přijímán listy a stonky rostlin a potom je transpiračním proudem systémově rozváděn do celé rostliny. Protože účinná látka má pouze nepatrnou tendenci k rychlému hromadění ve vrcholových částech rostliny, rovnoměrně se rozděluje v celé rostlině.

Účinná látka fenpropidin je systemický fungicid s preventivním, kurativním i eradikativním účinkem. Fenpropidin patří do skupiny morfolinů, jejichž mechanismus účinku je odlišný od azolů. Účinná látka fenpropidin je přijímána listy a stonky rostlin a následně je transpiračním proudem systémově rozváděna do celé rostliny. Podporuje vstřebávání azolů.

Kdy Kantik použít

Přípravek Kantik je zejména vhodný pro situace, kdy pěstitel je dopředu rozhodnutý, že použije na poli fungicid pouze jednou. Pak hledá širokospektrální fungicid s opravdu mimořádně širokým záběrem a širokým oknem použití. Určení správného termínu aplikace je různé podle ročníkového průběhu počasí, zvolené odrůdy, vláhových poměrů na pozemku, typu půdy, pěstované předplodině, avšak doporučení je velmi jednoduché. Počkejte na první příznaky výskytu chorob a aplikujte.

Flexibilní dávkování

Kantik má registrovanou dávku do pšenice, ječmenů, žita i tritikale 2 l/ha jako dávku maximální. Jedná se o razantní dávku s masivním množstvím účinných látek uvnitř, které jsou určeny na řešení opravdu silných infekcí. Často však tato situace na našich polích nenastává. Proto můžeme v klidu doporučit i dávky nižší: v pšenici 1,75 l/ha, v ječmeni 1,5 l/ha, jsou plně postačující.

Tyto účelné redukce dávek volíme zejména z důvodu, když není tak silný infekční tlak, nebo když Kantik zařadíme do fungicidního sledu jako fungicid na první termín aplikace, následovaný pak specialistou na choroby klasu (například přípravkem Zamir).

Moderní jednoduché řešení

Kantik představuje přípravek s výrazným univerzálním použitím. Tři účinné látky s rozdílným mechanismem účinku, použitelný do všech hospodářsky důležitých obilnin. Má široké aplikační okno, preventivní, kurativní i eradikativní účinek na pozoruhodný záběr chorob, včetně stéblolamu a fuzarióz. Dobře funguje za podmínek nižších teplot na počátku jara. Je vhodný pro antirezistentní strategie. Má jednoduché a flexibilní dávkování.

Tank-mix s Velocity

Do postřikové jíchy doporučujeme rovněž přidat akcelerátor systemických fungicidů Velocity v dávce 0,25 l/ha. Velocity pomůže překonat ochrannou vrstvičku kutikuly listů, aktivně vtáhnout účinné látky do rostlinných pletiv, čímž zajistí vyšší účinnost zásahu proti chorobám. Velocity prokazatelně zvyšuje výnos obilnin v průměru o dalších 3–5 %.

Užitečná řešení

ADAMA je společnost nabízející spolehlivá řešení osvědčenými přípravky na ochranu rostlin. Jsou určena pro pěstitele, kteří požadují kvalitu a přitom dobrou cenu. Jednoduše porosteme spolu.

 

Návod k použití, registrace

Plodina

Škodlivý

organismus

Dávkování

Termín
použití

Pšenice, žito, tritikale

padlí travní, braničnatka pšeničná, braničnatka plevová, rez pšeničná

1,5–2 l/ha

BBCH 30–61

Ječmen

padlí travní, rynchosporiová skvrnitost,

hnědá skvrnitost ječmene,

rez ječná

1,5–2 l/ha

BBCH 30–61

 

 

Ing. Jiří Vašek

ADAMA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *