17.07.2019 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Situace na trhu brambor je zatím slibná

Situace kolem ceny brambor se vyvíjí velmi slušně a není důvod k nějakému ukvapenému snižování cen. Konstatoval to Ing. Aleš Schneiberg, obchodní ředitel firmy BRAMKO, s. r. o., minulý týden na 7. bramborářském dnu v Semicích. Akci uspořádala spolu s dalšími účastníky firma Europlant šlechtitelská spol. s r. o., která tam prezentovala sortiment svých odrůd.

Ing. Aleš Schneiberg uvedl, že letos začali sklízet brambory 24. května, což byl nejranější termín v této oblasti za posledních 40 let. Dopomohly k tomu klimatické podmínky, časný nástup jara a nové technologie, které používají. K 11. 7. sklidili 230 ha, loni to bylo 150 ha. Výnosy se pohybují kolem 30 t/ha. Plochy se podle něj uvolňují velmi plynuje, což nevytváří přetlak na trhu a není důvod ke změnám ceny. Výkupní cena brambor se u zemědělců pohybujeme mezi sedmi až deseti korunami za kilogram podle odběratele. Porosty vypadají dobře, další vývoj bude záležet na srážkách.
Ing. Schneiberg připomněl, že situaci s bramborami v České republice nejvíce ovlivňují Německo a Francie, ze kterých sem brambory nejvíce dováží v období, kdy u nás docházejí. Francie ještě nezačala sklízet, protože tam se prodávají prané brambory pouze s pevnou slupkou, což je oproti nám velký rozdíl. Očekávají lepší a vyšší sklizeň než v roce 2018, kdy nebyla úplně špatná. V Německu již sklízejí, cena se pohybuje kolem 15 Kč/kg a výnosy kolem 30 t/ha. Očekávají lepší sezónu než v minulém roce, bude ale záležet na dalším průběhu počasí, protože je také zasáhlo sucho.
Ing. Jiří Procházka, jednatel Europlant šlechtitelská spol. s r. o., kromě jiného uvedl, že se letos v ČR brambory množí na 2843 ha, přičemž loni to bylo 2802 ha. Plocha jejich firmy zabírá 934,63 ha, z toho 37 % tvoří škrobárenské odrůdy. Největší zastoupení mají Eurostarch (223 ha), Antonia (111 ha) a Marabel (106 ha). „Stále nabízíme spolupráci, kterou díky našim kvalitním odrůdám považujeme pro naše partnery za výhodnou,“ uvedl Ing. Procházka a věnoval se také vývoji na trhu s bramborami.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down