Silný predátor plevelů v řepce

MaxRaptor je účinný herbicid do řepky s vysokým obsahem osvědčených účinných látek. Nabízí jistější účinek a flexibilnější dávkování. Možnost preemergentní i časně postemergentní aplikace snižuje riziko nejistých investic a umožňuje precizní načasování postřiku i za nestálého počasí. Na rozdíl od podobně koncipovaných produktů lze MaxRaptor použít i na svažitých pozemcích, jejichž okraje jsou vzdáleny méně než pět metrů od povrchových vod.

Výhody použití

Pěstitel řepky má k dispozici s tímto přípravkem extra silnou formulaci osvědčených účinných látek, která mu nabízí o 13 % metazachloru/ha a o 50 % quinmeracu/ha více než standard. Výhodou je i možnost nejen obvyklé preemergentní aplikace, ale i aplikace časně post­emergentní, která prodlužuje aplikační okno až do děložních lístků plevelů. Vysoká dávka quin­meracku pak zvyšuje účinnost zejména na svízel i bez vybělení.

Registrační dávka 2 l/ha je dávkou maximální. V mnoha případech bude úplně stačit dávka 1,75 l/ha, protože účinných látek je zde dostatečné množství. Pěstitel tak buď ušetří, nebo využívá větší variabilitu při přesném stanovování dávky poli na míru.

Složení a působení přípravku

MaxRaptor je herbicid obsahující dvě účinné látky s rozdílným mechanismem účinku: metazachlor a quinmerac. Je určený k hubení jednoletých jednoděložných a dvouděložných plevelů v porostech ozimé řepky olejky. Účinná látka metazachlor je přijímána především kořenovým systémem při vzcházení, kdy inhibuje klíčení a vzcházení. Účinná látka quinmerac je přijímána primárně kořeny plevelů a částečně také listy.

Tank-mix s Groundedem

Zajímavou možností, jak omezit nežádoucí úlet postřiku na necílové plochy, prodloužit a zvýšit účinek přípravku, snížit rizika fytotoxicity a proplavování do podzemních vod je jeho tank-mix se speciálním půdním smáčedlem Grounded. Grounded přidáváme do postřikové jíchy jako druhé v dávce 0,2 až 0,4 l/ha v závislosti na množství použité vody. V praxi na českých polích je nejoblíbenější dávka 0,25 l/ha v 300 l vody na hektar.

Podzim v řepce s Adamou

MaxRaptor rozšiřuje možnosti účinně odplevelit řepku a s dávkou 1,75 l/ha to půjde zvládnout již kolem 1916 Kč/ha v doporučených cenách. Někteří pěstitelé zvolili na svá pole kombinaci ­MaxRaptor 1,33 l + Sultan 0,33 l/ha, a tak přesně zkopírovali hektarovou gramáž standardu, ale za cenu pouze 1761 Kč/ha. Kdo preferuje tradiční řešení metazachlor + clomazone, může využít nově připraveného Adama balíčku Sultan 15 l + Kalif 2 l, kterým lze při dávce 1,2 + 0,16 l/ha ošetřit 13 ha porostu pouze za cenu 1461 Kč/ha. Tím šetří podstatných 8 % z ceny oproti možnosti si zakoupit každý komponent zvlášť.

Zbavit se výdrolu půjde snadno a rychle přípravkem Agil, který navíc opět bude dodáván v oblíbeném balíčku s hnojivem Borosan Forte zdarma jako bonusem při koupi přípravku.

V souvislosti s omezeními použití insekticidních mořidel v řepce znovu vyvstává otázka účinné ochrany porostů před škůdci, zejména dřepčíkem olejkovým, který se vloni masově vyskytoval, ale i před housenicemi pilatky řepkové. Oba škůdce spolehlivě likviduje Bulldock 25 EC s razantní a širokospektrální účinnou látkou beta-cyfluthrin. Bulldock je jedním z mála insekticidů, který má zde platnou registraci použití. Doporučenou dávkou 0,3 l/ha ošetříte hektar jen za 198 Kč.

Za pozornost jistě stojí i morforegulace a fungicidní ošetření originálním přípravkem Orius, který zejména ve spojení se speciálním smáčedlem Velocity (0,25l/ha) dokáže odvést výbornou práci za ekonomickou cenu i bez rizika nákupu padělků. ­Jsme přesvědčeni, že budete s kvalitou i s cenami nabízených řešení spokojeni.

Užitečná řešení

ADAMA je společnost nabízející spolehlivá řešení osvědčenými přípravky na ochranu rostlin. Jsou určena pěstitelům, kteří požadují kvalitu a přitom dobrou cenu. Jednoduše porosteme spolu.

Ing. Jiří Vašek,

ADAMA

 

 

 

 

 

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *