Silní ve speciálních plodinách

Na tuzemský trh s přípravky na ochranu rostlin vstoupila firma Belchim Crop Protection především díky bramborám. Přestože se její portfolio významně rozrostlo i do dalších plodin, bramborám věnuje stále velkou pozornost, důkazem je i tradiční odborný seminář zaměřený na ochranu této plodiny. V současné době portfolio přípravků na ochranu brambor zahrnuje tři herbicidy, mezi nimi novinky Proman a Roxy, a sedm fungicidů s novým produktem Proxanil. Pouze do července letošního roku je naopak možné zakoupit herbicid Nuflon s účinnou látkou linuron. Spotřeba je pak možná do 31. 1. 2018.

Novinkou v nabídce herbicidů do brambor je vedle přípravku Roxy 800 EC (prosulfocarb 800 g/l), který získal registraci na plevele jednoděložné jednoleté i dvouděložné jednoleté, zejména produkt Proman (metobromuron 500 g/l). Podle Marnixe Giljerse, Belchim Crop Protection Belgie, účinkuje v oblasti blokace fotosyntézy plevelů, na něž působí hlavně přes kořeny a v menším měřítku přes listy. Pokusy realizované ve Francii v letech 2013 až 2015 ukázaly, že účinnost tohoto herbicidu je vyrovnaná za různých podmínek. Pro pěstitele je důležitá i selektivita přípravku. Marnix Giljers označil metobromuron za jednu z nejselektivnějších účinných látek určenou do brambor. Proman je v dávce 3 až 4 l/ha registrován do brambor proti lipnici roční, ježatce kuří noze a plevelům dvouděložným jednoletým. Cílen je zejména do tank-mixů s dalšími produkty, firma Belchim nabídne dvě varianty – duopack s přípravkem na bázi účinné látky clomazone a balíček s herbicidem Roxy 800 EC. Aplikace bude probíhat mezi výsadbou a před vzejitím brambor. Pro pěstitele je důležitý i fakt, že Proman je registrován na dalších 15 let.

Fungicidní novinkou je přípravek Proxanil (cymoxanil 50 g/l, propamocarb 400 g/l) registrovaný v dávce 2,5 l/ha proti plísni bramboru. „Proxanil má kurativní účinek – účinný je proti plísni během období bezprostředně po infekci, ale předtím, než se příznaky stanou viditelné, tj. v průběhu latentního období. Má i antisporulační účinek. Léze P. infestans jsou ovlivněny fungicidem tak, že se sníží tvorba sporangií a zároveň i jejich životaschopnost,“ vysvětlila Dita Kourková z firmy Belchim.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *