Rozšiřují sortiment brambor

Oproti minulé sezóně se ve střední Evropě očekávají nižší výnosy brambor. Uvedl to na semináři v Olešné Ing. Vlastimil Rasocha, jednatel společnosti MEDIPO AGRAS H.B., spol. s r. o.

Příčinou je především nepříznivé počasí (studené jaro, následné srážky). Jak dále dodal, v pěti rozhodujících státech (Velká Británie, Francie, Německo, Belgie a Nizozemsko) má vývoj porostů brambor zpoždění. Tyto státy také mírně zvýšily plochy brambor, ve zbytku Evropy došlo spíše k poklesu. Připomněl, že červenec byl mimořádně suchý a teplý, pro brambory bude ale rozhodující srpnové počasí (především na Vysočině). Upozornil také na nižší spotřebu brambor jako následek vysokých cen.

Nálet mšic do porostů byl letos mimořádně nízký, uvedl Ing. Ervín Hausvater, CSc. (Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, s. r. o.). Jak dodal, plíseň bramboru zastavilo suché a horké počasí, v porostech je ale stále přítomna. Kvůli výkyvům počasí lze předpokládat, že hlízy budou trpět deformacemi a rozprasky.

Společnost Medipo Agras na semináři představila sortiment brambor včetně zhruba dvaceti novinek. Patří mezi ně i raná Talentine (AB) s oválnými až dlouze oválnými hlízami, určená na salát a další úpravy. Podle podkladů firmy má vysoký výnos hlíz, žlutou, hladkou slupku, vysokou odolnost vůči strupovitosti a silnou dormanci. Společnost Medipo ji zařadila mezi speciální delikatesní odrůdy.

Mezi zvláštnosti patří například BIE 02-133 s modrou dužninou.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *