Využití řízených atmosfér pro ošetření komodit proti skladištním škůdcům v komerčním sile se zabývá studie, jejíž výsledky najdete v Úrodě č. 11/2017.
Ing. Ing. Radek Aulický z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., se v ní spolu s dalšími autory zabývá testováním účinnosti řízené atmosféry s vysokým obsahem dusíku (tj. s obsahem kyslíku do 1 %) v krátké a dlouhé expozici na dospělce čtyř druhů škůdců. Experiment byl proveden v buňce kovového sila o celkové kapacitě 25 tun. Byly použity dvě expozice jeden den a deset dnů v rozmezí teplot 15,9–23,9 °C. Výsledky ukazují, že v krátkém expozičním čase byla dosažena 100% účinnost pouze u dvou druhů škůdců v horní části sila. Při expozici deset dnů byla dosažena 100% mortalita u všech čtyř testovaných druhů v horní i spodní části sila.
Autoři připomínají, že existuje několik publikovaných zpráv o úspěšné implementaci řízených atmosfér v silech v jižní Evropě. Příkladem může být Portugalsko, kde byla úspěšně navržena technologie řízených atmosfér na bázi CO2 pro ochranu skladované rýže. Jižní oblasti Evropy ovšem vykazují vyšší průměrné teploty, které příznivě ovlivňují účinnost řízených atmosfér. „Naše výsledky však ukazují potenciál využití řízených atmosfér i v podmínkách ČR. Tuto technologii lze doporučit k využití zejména v kovových silových buňkách, které lze maximálně hermetizovat, a tím zajistit požadované dosažení řízené atmosféry s ekonomicky přijatelnou spotřebou dusíku,“ uvádějí autoři. Konstatují, že ekonomické výsledky použití řízené atmosféry s dusíkem v rámci této studie aplikované v provozu umožnily ošetření komodity s celkovými náklady 0,35 Kč na 1 kg komodity za použití generátoru dusíku.*