Řepka i do suchých oblastí

Trojici nových hybridů ozimé řepky představila na výstavě Naše pole společnost MONSANTO ČR s. r. o. Popsal je její zástupce Jiří Výborný.

Prvním hybridem z trojice je DK Exception, středně raný hybrid registrovaný v roce 2015. „Byl největším skokanem loňského roku, z nula výsevních jednotek se dostal na 20 000 hektarů,“ uvedl Jiří Výborný. Dodal, že byl registrován po dvou letech, ve státních odrůdových zkouškách totiž ukázal špičkovou výnosovou jistotu, kvalitu a nadprůměrné výnosy, dokázal se dostat 23 % nad kontroly. Firma Monsanto ho představuje pro špičkovou intenzitu, velmi dobře reaguje právě na intenzifikační faktory. „Jakmile se tento hybrid dostane na kvalitní pozemky, a zvýší se intenzita, dokáže zvýšit výnosový potenciál. Máme ho připravený na špičkové výnosy,“ shrnul Jiří Výborný. Podle podkladů společnosti je vhodný do všech oblastí pěstování, výnosově se osvědčil zvláště v suchých a teplých.
Další novinkou je DK Platinium, registrovaný byl počátkem tohoto roku v Polsku. Jedná se o hybrid odolný vůči nádorovitosti. Je možné ho pěstovat na pozemcích, které touto chorobou trpí, konstatoval Jiří Výborný. Podle společnosti Monsanto dosahuje vynikajících výnosů i v kriticky suchých ročnících díky zvýšené odolnosti vůči sálavým teplotám.
Poslední z trojice je DK Exprit. „Tento hybrid se dokáže vyrovnat i s nižší intenzitou,“ uvedl Jiří Výborný. Je vhodný do všech oblastí pro střední intenzitu pěstování, snáší sálavá tepla, hodí se tedy i na suché lokality, ale také do chladných oblastí. Monsanto ho charakterizuje jako velmi plastický a adaptabilní hybrid do zhoršených podmínek pěstování.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *