Představili tři nové pšenice

Novinky v sortimentu odrůd, především pšenice, přestavila minulý týden na semináři ve Větrném Jeníkově společnost Limagrain Central Europe Cereals, s. r. o. Hovořilo se také o skladištních škůdcích a dalších tématech.

Ing. Tomáš Nováček ze společnosti Limagrain Central Europe Cereals, s. r. o., který působí na šlechtitelské stanici v Hrubčicích, představil posluchačům ozimou pšenici Judita (A). Konstatoval, že se jedná spíše o raný materiál, byť je zařazena do základního sortimentu. Disponuje vysokou odolností vůči vyzimování, která se potvrdila během zimy 2011/2012. Je podle něj obdobně odolná jako odrůda Dagmar. Má také dobrou odolnost vůči poléhání a je středně odnoživá. Co se týče zdravotního stavu, Limagrain uvádí, že Judita má dobrou odolnost vůči padlí travnímu na listu, rzi pšeničné i plevové, velmi dobrou odolnost vůči padlí travnímu v klasu a braničnatce plevové v klasu, střední odolnost vůči listovým skvrnitostem a velmi dobrou odolnost vůči běloklasosti a fuzariózám v klasu. Výnos v tříletém průměru registračních zkoušek Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) v letech 2013–2015 měla mít Judita nejvyšší z odrůd kvality A zkoušených v základním sortimentu.  Podle Ing. Nováčka ji lze zařazovat i po obilnině a je vhodná pro pozdní setí.
Ing. Václav Blažek, CSc., ze společnosti Limagrain CEC hovořil o loni registrované odrůdě ozimé pšenice Frisky (C). Zdůraznil u ní především mimořádně vysoký výnos, což koresponduje s výsledky registračních zkoušek Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Ten uvádí, že výnos zrna v neošetřené variantě pěstování je ve všech zemědělských výrobních oblastech velmi vysoký. Výnos zrna v ošetřené variantě pěstování v zemědělské výrobní oblasti kukuřičné je pak vysoký, v zemědělských výrobních oblastech řepařské, obilnářské a bramborářské velmi vysoký.
Ing. Blažek konstatoval, že je sice odrůda zařazena do kategorie C, ale podle testů v mlýnech dosahuje kvality B. Pak ale potřebuje intenzivní způsob pěstování. Zdůraznil také krátké stéblo, odolnost vůči vyzimování a příznivý zdravotní stav.
Odrůdu Kompass představil Ing. Matthias Tann ze šlechtitelské společnosti Saatzucht Josef Breun GmbH & Co. KG. Konstatoval, že se jedná o ranou až středně ranou odrůdu, středně vysokou, s dobrou odolností vůči vyzimování a dobrou až střední odolností vůči poléhání. Disponuje také dobrou odolností vůči většině hospodářsky významných chorob. Odrůdu je možné sít po pšenici, časně i pozdě. Disponuje vysokým a stabilním výnosem.*
Další podrobnosti si přečtete v některém z dalších čísel týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *