Představili pšenici i směsi pro greening

Mezi odrůdy ozimé pšenice, které v letošním roce přijdou jako novinky na produkční plochy patří například Pankratz (A), která byla v ČR registrována v roce 2015. Hovořila o tom Ing. Lenka Nedomová, Ph.D., z firmy BOR, s. r. o. na výstavě Naše pole.

Uvedla, že Pankratz má nižší až střední vzrůst, dobrou odolností vůči poléhání a vyrovnaný zdravotní stav. Je ale potřeba sledovat výskyt braničnatek v porostu. Odrůda poskytuje vysoké výnosy kvalitního zrna, velice dobré výsledky poskytuje v řepařské, bramborářské a obilnářské výrobní oblasti, konstatovala Ing. Nedomová. Další novou odrůdou je Emilio (E), která pochází z rakouského šlechtění, jde o ranou osinatou pšenici. Je to odrůda s velmi dobrou zimovzdorností i otestovanými parametry mrazuvzdornosti. Poskytuje zrno v elitní kvalitativní skupině, velice dobře zvládá suché podmínky a poradí si s pozdními termíny výsevu, charakterizovala ji Ing. Nedomová. Emilio vznikl na šlechtitelské stanici v rakouském Edelhofu. „Dlouhodobě odrůdy z této šlechtitelské stanice nabízíme. Začali jsme osinatou pšenicí Estevan, následovala také osinatá Energo a nyní přicházíme s novějším materiálem, který poskytuje vyšší výnosy zrna, a to je právě zmíněně Emilio,“ konstatovala Ing. Nedomová. V minulém roce byla registrována také odrůda Bernstein (E), která má vyšší rostliny s velice dobrou odolností vůči poléhání. „Má vyrovnaný zdravotní stav a obrovskou předností je kvalita zrna,“ uvedla Ing. Nedomová s tím, že kvalita je stabilní a obsah dusíkatých látek si udržuje i při vysokém výnosu zrna a nedochází k jejich naředění. Stabilní je také pádové číslo.
„Rozhodli jsme se, že kromě pšenice budeme ukazovat i směsi pro využití pro greening,“ uvedla Ing. Anna Poubová ze společnosti BOR. Jedna z nich, Boden-Pluss, je bez hořčice, určena je pro podniky, které mají v osevním postupu hodně řepky. Obsahuje 15 kg pohanky, 3 kg svazenky, pět kilo jetele alexandrijského a dvě kila řeřichy. Ve druhé (Speed-Pluss) směsi jsou dva kilogramy hořčice, 14 kg pohanky a 4 kg jetele alexandrijského. „Zelená hmota naroste v dostatečném množství a pokryvnosti, aby splnila podmínky pro greening,“ uvedla Ing. Poubová s tím, že zkouší i jiné materiály. Dodala, že nejčastěji se používá směs hořčice se svazenkou v různém poměru. Při jeho stanovení je klíčová je otázka konkurenceschopnosti svazenky vůči hořčici. V nabídce mají ale i další směsi pro různé účely.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *