Použití pomocné půdní látky Alginit v chmelové kořenáčové školce

Alginit je organogenní sediment patřící mezi olejové břidlice (roponosné břidlice), který vznikl působením primitivních zelených řas Botryococcus braunii. V zemědělství se alginit využívá jako půdní kondicionér, který zvyšuje sorpční kapacitu půdy, dotuje půdu mikroprvky a zvyšuje retenci vody. Využití nachází zejména v lehkých půdách, které jsou limitovány slabou schopností zadržovat vodu a nízkou sorpční kapacitou. V rámci projektu NAZV byl v letech 2020/2021 založen experiment, testující použití alginitu při výsadbě kořenáčové školky.

Celkem byly testovány tři varianty dávkování alginitu 1 kg/m2, 3 kg/m2 a 5 kg/m2. Experiment se pokoušel odpovědět na otázku, zda je alginit při pěstování chmelových kořenáčů perspektivní látka, která může pozitivně ovlivnit velikost sazenic a jejich celkovou výtěžnost. Zatímco v sezóně 2020 alginit pozitivní vliv prokázal, sezóna 2021 výsledky z roku 2020 nepotvrdila. Z výsledků je zřejmé, že aplikace alginitu může mít ve vhodných podmínkách své opodstatnění. V kořenáčové školce způsobilo v sezóně 2020 přidání alginitu signifikantní zvýšení hmotnosti jednotlivých kořenáčů, zvýšení počtu uchycených sazenic a zároveň vedlo k vyrovnanějšímu vzrůstu kořenáčů i ke snížení podílu nestandardních kořenáčů, což jsou poznatky zajímavé pro využití alginitu v zemědělské praxi.

Z ekonomického pohledu se jako nejperspektivnější jevila varianta dávkování 1 kg alginitu/m2. U této varianty došlo k největšímu zvýšení celkového výnosu a celkového počtu standardních kořenáčů, při poměrně nízkém a ekonomickém dávkování alginitu. Pokud by pro pěstitele bylo žádoucí mít vyšší hmotnost jednotlivých kořenáčů, tak by bylo vhodné zvolit vyšší dávkování. Pro jednoznačné doporučení k použití alginitu v kořenáčových školkách bude nutné experiment zopakovat i v následujících letech.

Pokus podrobně popisují a vyhodnocují odborníci z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy, v. v. i., Mgr. Adam Veselý, a Chmelařského institutu, s. r. o., Ing. Karel Krofta, Ph.D., v květnovém vydání časopisu Úroda (5/2022).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down