Není to tak dávno, kdy byla zaznamenána expanze na zemědělské půdě kamyšníku širokoplodého (Bolboschoenus laticarpus a kamyšníku polního (Bolboschoenus planiculmis), které patří mezi šáchorovité rostliny. Ty se vyznačují poměrně velkou reprodukční schopností a tolerancí vůči herbicidním přípravkům a odolností vůči mechanické regulaci. Šáchorovitých plevelů se vyskytuje ve světě celá řada, jako například Cyperus rotundus a Cyperus esculentus. Ty však patří mezi teplomilné plevele. V rámci monitoringu invazních plevelů se odborníci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně (VÚRV) zaměřili již několik let na vyhledávání plevele Cyperus esculentus, protože měli informace, že byl potvrzen jeho výskyt v celé řadě států Evropy.
Jejich úsilí bylo naplněno v listopadu roku 2019. Na základě informace od pěstitele nalezli lokalitu s poměrně vysokým výskytem tohoto plevele. Podle údajů od pěstitele zjistili, že tento plevel se na uvedené lokalitě vyskytuje již několik let a úspěšně se rozmnožuje. Jeho regulace byla obtížná, rostliny jsou tolerantní vůči běžně používaným herbicidům a glyfosát poškozuje pouze nadzemní hmotu, ale ne hlízky, které tato rostlina vytváří.
Odborníci z VÚRV zjistili, že rostliny Cyperus esculentus jsou schopné v našich podmínkách jak generativní, tak vegetativní reprodukce. Je vysoce pravděpodobné, že tato plevelná rostlina se u nás vyskytuje na více lokalitách a zatím uniká pozornosti nebo je zaměňována za kamyšníky. Proto je potřeba věnovat novým nálezům pozornost a při jejich zjištění je možné obrátit se na doc. Ing. Jana Mikulku, CSc., z VÚRV na e-mailu mikulka@vurv.cz.
Více informací přináší článek doc. Ing. Jana Mikulky, CSc., a Ing. Jana Štrobacha, Ph.D., zveřejněný v časopise Úroda (10/2020).*