Autor
Kategorie:
Olejniny
Štítky:
, ,

Plochy máku zřejmě vzrostou

Letošní plocha máku bude asi o 20-30 % vyšší než v loňském roce, kdy rostl na 27 020 ha, uvedl na semináři Aktuální problémy makových polí Ing. Václav Lohr ze společnosti MÁK Centrum CZ, s. r. o.

Celková sklizeň podle něj v minulém příznivém dosáhla přibližně 25 000 t, v letošním roce očekává obdobnou výši. Dodal, že od září do března letošního roku se podle oficiálních údajů vyvezlo 20 000 t máku. Předpokládá, že reálný vývoz mohl dosáhnou až 22 000 t. Mezi největší odběratele patří Rusko (přes 4000 t), Polsko (3400 t), Německo (2500 t) a Rakousko (3300 t). Za stejné období bylo dovezeno téměř 3000 t máku. Zpravidla se má jednat o semeno odrůd pěstovaných pro farmaceutické účely.

Dovozy semena vysokomorfinových máků jsou pro tuzemské pěstitele máku dlouhodobě problematické. Podle informací, které sdružení již dříve uveřejnilo, je tento materiál levnější asi o polovinu. V Česku se pak obvykle míchá, případně přidává do potravinářských průmyslových směsí a vyváží jako český mák k jeho tradičním odběratelům. Kromě kroků, které sdružení již podniklo (nahlašovací povinnost při dovozu, limit na obsah morfinu), plánuje také chráněné zeměpisné označení původu Český mák, uvedl na semináři Ing. Jaroslav Mikoláš, jednatel společnosti LUPOFYT s. r. o.

Počet členů sdružení stoupl na 179, uvedl Ing. Pavel Cihlář, Ph.D., který je od minulého roku v jeho představenstvu a působí také na České zemědělské univerzitě. Seminář proběhl na její stanici v Červeném Újezdě, následovala prohlídka pokusů, které byly věnovány především  hnojení, ochraně a odrůdám.*

Další podrobnosti přinese některé z následujících čísel časopisu Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *