Ozimá pšenice, triticale i ozimý oves

OSEVA, AGRO Brno, spol. s r. o., zastupuje na tuzemském trhu několik zahraničních osivářských firem, a tak je její nabídka poměrně široká. V Nabočanech se představilo také několik zajímavých novinek.

První odrůdou z portfolia Osevy Agro, kterou návštěvníci obdivovali, byla Hondia. Vysoký výnos této novinky je potvrzen v Polsku i v Německu, kde prokázala výbornou kvalitu sklizeného zrna. S ohledem na vysokou jakost se navíc odrůda pyšní také nevídaně dobrým zdravotním stavem, mrazuvzdorností a odolností vůči poléhání.

Mezi novými odrůdami v nabídce společnosti OSEVA, AGRO Brno, spol. s r. o., najdeme také ozimou pšenici MV Nádor. Je to krátká raná osinatá odrůda ozimé pšenice maďarského původu. Maďarské odrůdy se podle Ing. Milana Skládaného, jednatele popisované společnosti, vyznačují adaptací na podmínky, které panují na jižní Moravě. MV Nádor má velmi dobrou mrazuvzdornost. Ekvivalent jakosti podle dosažených parametrů je pekařská kvalita A se stabilním číslem poklesu.

Z maďarského šlechtění nabízí společnost OSEVA, AGRO Brno také ozimý oves MS Vasderes. Ten má oproti jarní variantě lepší výnos. „V závislosti na průběhy zimy je možné sklízet o 30 % více oproti jarnímu ovsu,“ uvedl Ing. Skládaný. Optimálním termínem pro zakládání porostu ozimého ovsa je první dekáda října. Další agrotechnické zásahy jsou stejné jako u jarní varianty.

Mezi další prezentované obilniny patřily polské odrůdy ozimého tritikale Gringo a Silverado. „Jsou to odrůdy pšeničného typu,“ uvedl Ing. Skládaný s tím, že polské šlechtění tritikale patří mezi evropskou špičku. Odrůda Gringo vyniká svou odnožovací schopností, a proto snáší nižší výsevek. Silverado poskytuje velká zrna s vysokým obsahem dusíkatých látek, které se hodí pro výživu prasat i drůbeže.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *