Optimističtější výhledy pěstitelů brambor

Aktuální situace na trzích ohledně konzumních brambor je daleko optimističtější než v loňském roce. Touto dobou v loňském roce byla na velkých trzích v Německu i u nás farmářská cena 4 Kč/kg i méně. V letošním roce si Německo udržuje cenu kolem 10 Kč/kg, poměrně vysoké ceny jsou i v Polsku. V České republice spadla cena poměrně rychle, v současné době nakupují baličky za 3,50 až 4 Kč/kg. Ing. Petr Laštovička, Sevesa a. s. předpokládá, že v nejbližší době u konzumních odrůd pravděpodobně cena poroste. Rozhodně by neměla klesat.

Tyto informace zazněly na setkání pěstitelů a příznivců brambor v Pacově. Odbornou akci uspořádaly firmy Sevesa a. s., Selekta Pacov, a. s., a Syngenta Czech s. r. o.

Podle Ing. Laštovičky se dá předpokládat, že by v západní Evropě neměla být výrazná konkurence brambor. Velcí pěstitelé brambor nasázeli o 3 až 4 % ploch méně. Již v současné době se předpokládá letošní produkce oproti loňskému roku o 12 % nižší, což je několik milionů tun. Řečník se také domnívá, že v letošní sezóně se k nám nebudou dovážet kvalitní a levné brambory ze západu, pokud by se dovážely za nižší ceny, pouze se sníženou kvalitou. Vypadá to spíše, že brambor je mírný nedostatek.

Ing. Laštovička připomněl také sortiment množených odrůd firmy Sevesa: raná Adéla, poloraná Zuza, polopozdní Samantana, rané ke zpracování Poutník a Bernard, poloraná ke zpracování Hermes a polopozdní ke zpracování Krumlov, Ornella a Regent. Všechny odrůdy spojuje velmi dobrý zdravotní stav.*

 

Více informací přinese týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *