Opět žádné rozhodnutí o glyfosátu

Na včerejším jednání v Bruselu se opět nesešla kvalifikovaná většina pro omezené povolení dalšího používání glyfosátu. Pokud se zástupci zemí nedohodnou, povolení vyprší k prvnímu červenci.

O jednání informovalo zemědělské informační centrum aiz.info. Jak uvádí, ve stálém výboru pro rostliny, zvířata, potraviny a krmiva hlasovalo dvacet členských států EU pro opětovné povolení glyfosátu na 18 měsíců. Malta byla proti, Rakousko, Německo, Francie, Itálie a tři další země se zdržely hlasování. Protože se jednalo především o velké státy Evropské unie, nepodařilo se získat potřebnou většinu reprezentující 65 % obyvatelstva EU.
Evropská komise nechala po hlasování otevřenou otázku, jak se bude dále pokračovat. Za běžných okolností by šel návrh k odvolacímu výboru. Pokud by se ani tam nesešla kvalifikovaná většina, komise by návrh uvedla v platnost bez souhlasu členských států. V případě glyfosátu opakovaně zdůraznil komisař pro zdraví a bezpečnost Vytenis Andriukaitis, že nerozhodne bez členských zemí EU. Další postup chce tento týden projednat s ostatními komisaři. Pokud nebude rozhodnuto o dalším povolení, vyprší současné k prvnímu červenci. Po půlroční přechodné lhůtě ho pak nebude možné dále používat.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *