Odškodní švýcarské vinaře

Společnost Bayer odškodní švýcarské vinaře kvůli škodám, z jejichž způsobení je podezřelý její fungicid Moon Privilege.

Informovala o tom švýcarská pobočka společnosti, která uvedla, že postižené zemědělce dobrovolně odškodní i přes to, že šetření příčin ještě není ukončeno. Přípravek Moon Privilege (účinná látka fluopyram, v České republice se prodává pod názvem Luna Privilege) je podezřelý z toho, že po aplikaci v roce 2014 způsobil letos koncem května na vinné révě růstové anomálie listů, přičemž hrozny následně neměly plody. Podle vyjádření společnosti Bayer se s největší pravděpodobností jednalo o zřetězení více příčin. Ke škodám docházelo ve většině případů tehdy, když byl přípravek použit v pozdních růstových fázích révy a vládlo silně deštivé počasí.
V polovině září byla ve Švýcarsku registrace přípravku Moon Privilege ukončena, uvádí na svých internetových stránkách švýcarský parlament a dodává, že stejné symptomy se na révě vyskytovaly v Německu, Rakousku a Jižním Tyrolsku, což potvrzuje také Bayer.

Podle Švýcarského vinařského svazu budou v důsledku tohoto problému chybět 4,85 % průměrné sklizně, zhruba tedy 6,65 mil. kg hroznů. Při ceně čtyři franky za kilogram hroznů jde o ztrátu 26,6 mil. franků. Cena vyrobeného vína je tři- až čtyřikrát vyšší, vinaři proto počítají s poklesem obratu o 80 mil. franků, uvádí www.wirtschaft.ch s odvoláním na tiskovou agenturu sda. Ve Švýcarsku tak mělo být postiženo 900 vinařů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *