Odrůdy vhodné nejen na Brněnsko

Výnos ozimé pšenice a ozimé řepky na jílovitohlinitých půdách a na písčitohlinitých půdách v suché oblasti se může velmi lišit. Proto je pro pěstitele rozhodující zjistit, jak si která odrůda v oblasti jižní Moravy stojí. Příležitost k výběru správné odrůdy měli například i v Ořechově, kde se prezentovalo 36 odrůd ozimé řepky a 22 odrůd ozimé pšenice nejvýznamnějších osivářských firem.

V pořadí čtvrtý ročník polního dne v Ořechově uspořádala společnost ELITA semenářská, a. s., Ořechov, která se nachází 15 km jihozápadně od Brna v nadmořské výšce 312 m. Ing. Marek Caha, agronom společnosti AGRO Ořechov, a. s., na jehož pozemcích byly odrůdové pokusy založeny, přiblížil přítomným použitou agrotechniku. Doporučení pro správnou výživu včetně hnojiv dodala společnost YARA Agri Czech Republic s. r. o. Akce se zúčastnilo 550 návštěvníků.

Úvodního slova se ujal ředitel společnosti ELITA semenářská, a. s., Ing. Libor Kolomazník. „Kromě toho, že se přítomní mohou seznámit s novinkami a zjistit, jak se v Ořechově daří již osvědčeným odrůdám ozimé řepky a ozimé pšenice, slouží tento den jako společenská událost, kde si pěstitelé vyměňují své zkušenosti a mohou se obohatit o nové poznatky,“ řekl s úsměvem Ing. Kolomazník.

Upozornil také na to, že lze očekávat problém s odbytem a zejména s výkupní cenou komodit. „Rozhodně se nevyplatí šetřit na posledním fungicidu do klasu, protože při přetlaku, který určitě bude, bude rozhodovat vysoká kvalita nejen potravinářské pšenice, ale i krmných odrůd,“ konstatoval.

Královna mezi odrůdami pšenice

Součástí akce byl i slosovatelný dotazník pro účastníky polního dne. Zájemci se prostřednictvím dotazníku mohli vyjádřit, které vlastnosti u ozimé pšenice preferují: výnos, kvalitu (E, A, B, C), ranost odrůdy (velmi raná, raná, poloraná, pozdní), vhodnost odrůdy (pro rané setí, pozdní setí, setí po obilnině, setí po kukuřici), a následně zvolit „královnu pšenic“, tedy odrůdu ozimé pšenice, která se jim v pokusech v Ořechově nejvíce líbila. V dotazníku byly i parametry rozhodující při výběru ozimé řepky: výnos, olejnatost, zimovzdornost, liniová odrůda, hybridní odrůda či polotrpasličí odrůda.*

O královně mezi odrůdami pšenice se dozvíte více v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *