Odrůdy řepky pro dobrého agronoma

V Jaroměřicích nad Rokytnou proběhla přehlídka DEMO pokusů celého portfolia hybridů ozimé řepky společnosti RAPOOL CZ s. r. o. Kromě osvědčených hybridních odrůd se představily i novinky pro následující sezónu. Účastníci získali praktické informace o vlastnostech hybridů, o jejich hnojení, přípravě půdy, setí, chorobách a škůdcích, včetně vhodnosti hybridů do konkrétních podmínek.

Nej hybridy z portfolia

Představil se hybrid Sherpa, který se v pokusu opakoval třikrát a byl zařazen jako kontrolní hybrid. Jde o nejoblíbenější hybrid všech dob. Během tří let byl vyset na 120 tisícech hektarů. V loňském roce dosáhl průměrného výnosu 4,41 t/ha z 24 134 ha sledovaných ploch u členů Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO). Rychle tvoří mohutný kořenový systém a bez problémů zvládá i pozdní setí. Inspiration byl s výnosem 4,52 t/ha u členských podniků SPZO druhým nejvýnosnějším hybridem ve žních 2014. Má nepřehlédnutelný robustní habitus rostliny s mohutným kořenem. Při intenzivním způsobu pěstování dosahuje podle zástupců Rapool velmi vysokého výnosu. Disponuje prodlouženou délkou plodného patra. Loni se stal nejvýnosnějším registrovaným hybridem ozimé řepky Marathon. V rámci středních podniků SPZO dosáhl 4,75 t/ha. „Má unikátní kombinaci velmi vysokého výnosu a kratšího robustního typu rostlin,“ přiblížil Ing. Adam Čáslava s tím, že Marathon je vysoce rentabilní hybrid díky efektivnímu příjmu dusíku. Ing. Čáslava u tohoto hybridu dále garantoval stabilitu výnosů, vynikající mrazuvzdornost a odolnost vůči poléhání.

Hybridy do nejtěžších podmínek

Pulsar se díky mohutné sací síle kořenů nejlépe hodí pro suchá stanoviště a lehké půdy. Další robustní hybrid Mercedes má velmi rychlý počáteční vývoj a vysokou zimovzdornost. Jde o speciální hybrid určený k pěstování do lokalit s výskytem těžkých a chladných půd. Návštěvníci si mohli prohlédnou i další hybridy z portfolia – Rohan, Avatar, Xenon, Primus, Veritas CL, Edimax CL a liniovou odrůdu Arot.

Dvě novinky v portfoliu

Jako ranní ptáče se bude chovat nový hybrid Oriolus, jak napovídá konečně i jeho název (Oriolus oriolus je žluva hajní). „Má časný nástup do jarní vegetace a lze u něho počítat s velmi ranou sklizní,“ informoval Bc. Pavel Stárek, produktový manažer společnosti Rapool CZ s. r. o. Podle kterého odolává Oriolus jarním přísuškům a má vysoký výnos semen i oleje z hektaru. Zástupci Rapool představili i další novinku Troy (PT), která má geneticky podmíněný nízký vzrůst (136 cm), proto je snadnější i ošetřování a samotná sklizeň porostu a nedochází k poléhání. Má velmi dobrou zimovzdornost. V roce 2016 bude v dostatečném množství k dispozici i osivo nového robustního hybridu Atora. „Má obrovský výnosový potenciál, mimořádnou zimovzdornost a výborný zdravotní stav,“ řekl o hybridu Ing. Adam Čáslava z Rapool CZ s. r. o. s tím, že pro letošní rok je osiva na skladě dostatek.

Směsi meziplodin a hybridní pšenice

Společnost Saaten-Union s. r. o. nabízí pro rok 2015 ucelenou nabídku směsí meziplodin viterra. Směsi jsou založené na pěti osvědčených komponentech – svazence vratičolisté, ředkvi olejné, hořčici seté, pohance obecné a jílku mnohokvětém. V rámci akce vystoupil i Ing. Luděk Novotný, produktový manažer SAATEN-UNION CZ s. r. o. a pohovořil o obilninách. „V posledním desetiletí je počasí čím dál extrémnější, mokré a studené roky střídají suché a horké. Na pěstované plodiny se kladou stále vyšší nároky a pěstitelé žádají odrůdy s vysokou odolností vůči zmíněným stresovým faktorům. Vyšší nároky se kladou na pěstované odrůdy také z hlediska zdravotního stavu a zejména jejich výnosového potenciálu. To je také důvod, proč v posledních letech dramaticky narůstá podíl hybridních odrůd napříč plodinami. Hybridní odrůdy ozimé pšenice vykazují významně vyšší odolnost vůči stresovým faktorům,“ zdůraznil.*

Více informací naleznete v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *