Odrůdy, které je radost pěstovat

Pro zásev roku 2015 nabízí firma BOR, s. r. o., Choceň vedle osvědčených odrůd také několik novinek. Vychází z požadavků pěstitelů – vedle vysokých výnosů klade důraz na vysokou a stabilní kvalitu zrna, velmi dobrý zdravotní stav a možnost využití ve všech výrobních podmínkách.

V nabídce ozimých pšenic dominují kvalitní pekařské odrůdy. V sortimentu nejvyšší E kvality je to výnosný a kvalitní Bernstein, zimovzdorný Arktis, osinaté Energo a suchovzdorný Estevan. Odrůdy A kvality: plastická Etana, zdravý Zeppelin, supervýnosné JB Asano, Princeps do intenzivních podmínek a novinka Pankratz. Dále nabízíme osvědčený Gordian (kvalita B), který zopakoval v pokusech ÚKZÚZ 2012–2014 vynikající výnosy ve všech výrobních oblastech, a krmnou odrůdu Hewitt (C), což je výnosná pšenice s širokým výsevním oknem.

Bernstein

Tato polopozdní až pozdní odrůda nejvyšší pekařské E kvality prošla v letech 2012 až 2014 úspěšně registračními zkouškami ÚKZÚZ a na jaře letošního roku byla registrována. Pro její vyšlechtění byly použity známé odrůdy Privileg a Akteur. Má vyšší rostliny s velmi dobrou odolností k poléhání, které jsou středně až méně odnoživé. Zdravotní stav je na vysoké úrovni – vysoká odolnost proti braničnatce plevové, rzím, padlí a fuzáriím v klasu. Zimovzdornost je střední. Předností odrůdy je výborná kvalita zrna: vysoký obsah dusíkatých látek, velmi vysoká objemová hmotnost a stabilní a vysoké číslo poklesu. Odrůda dosahuje stabilních výnosů ve všech podmínkách pěstování, velmi dobře reaguje na vyšší intenzitu pěstování. Snese i pozdní termín setí, doporučený výsevek 2,8–4,0 MKS/ha, lze ji pěstovat po obilnině a kukuřici.

Etana

Pšenice ozimá Etana je ve velké skupině pekařských odrůd kvality A na našem trhu výjimečná stabilitou svého pádového čísla. Jedná se o polopozdní odrůdu uvedenou na Seznamu doporučených odrůd ÚKZÚZ pro rok 2015. Středně vysoké nepoléhavé rostliny výborně přezimují, středně odnožují a díky své plasticitě a dobrému zdravotnímu stavu (vysoká odolnost proti fuzáriím v klasu a k plísni sněžné) je odrůda vhodná i do méně intenzivních podmínek pěstování, případně do sušších lokalit. Kvalita zrna je na vysoké úrovni, vedle vysokého a stabilního čísla poklesu má odrůda také vysokou objemovou hmotnost. Snese i pozdní termín setí, setí po obilnině a po kukuřici. Doporučený výsevek je 3,0–4,0 MKS/ha.

Pankratz

Nová polopozdní až pozdní odrůda Pankratz (registrace 2015) má nižší nepoléhavé rostliny s vysokou odnoživostí. Kombinuje velmi dobře přezimování (8), vyrovnaný zdravotní stav (vysoká odolnost proti braničnatce plevové, fuzáriím v klasu a rzím) a výbornou pekařskou A kvalitu (vysoká objemová hmotnost a vysoké číslo poklesu). Je vhodná do všech oblastí pěstování, vysokých výnosů dosahuje také v chladnějších oblastech (OVO, BVO). Doporučený výsevek 3,0–4,0 MKS/ha v běžném termínu pro danou oblast.

Gordian

Odrůda Gordian byla registrovaná v ČR v loňském roce a její vynikající výsledky v registračních zkouškách ÚKZÚZ v letech 2011 až 2013 ji řadí mezi odrůdy s nadprůměrnými výnosy ve všech výrobních oblastech. Tyto špičkové výsledky opět potvrdila v pokusech ÚKZÚZ pro SDO v roce 2014. Tato polopozdní odrůda má nízké rostliny bez sklonu k poléhání, středně dobré až dobré přezimování, velmi dobrý a vyrovnaný zdravotní stav. Odrůda byla registrována v pekařské kvalitě B, má vysokou objemovou hmotnost a vysoké a stabilní číslo poklesu. Vysokých výnosů dosahuje v intenzivních i méně intenzivních podmínkách pěstování a ve všech výrobních oblastech. Setí je vhodné v běžném termínu pro danou oblast, lze sít po obilnině a po kukuřici, doporučený výsevek je 3,0–4,0 MKS/ha. Velmi vhodnou volbu představuje Gordian i pro pěstitele, kteří hledají výnosnou, zdravou a mrazuvzdornou pšenici pro krmné využití.Nabídku odrůd ozimých obilnin doplňují dva ozimé ječmeny, které jsou zařazené na Seznamu doporučených odrůd ÚKZÚZ pro rok 2015.

Saturn

Je raný až středně raný víceřadý ječmen nižšího vzrůstu, odolný proti vymrzání, vhodný pro intenzivní i méně intenzivní pěstování. Setí je možné v druhé polovině agrotechnické lhůty, snese i mírně pozdnější termín výsevu, doporučený výsevek 3,5–4,0 MKS/ha.

Breunskylie

Je dvouřadá středně raná odrůda s velmi vysokou HTZ (57 g) a vysokým podílem předního zrna. Má nadstandardní kvalitu zrna: v sortimentu SDO 2015 má odrůda nejvyšší HTZ, nejvyšší obsah dusíkatých látek v sušině, nejvyšší objemovou hmotnost a druhý nejvyšší podíl předního zrna ze všech sledovaných odrůd. Je využitelná ve všech oblastech pěstování. Doporučený výsevek je 3,5–4,0 MKS/ha v běžném termínu setí.

Ing. Anna Poubová
BOR, s. r. o. Choceň

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *