Ochrana kukuřice v roce 2016

Regulace plevelů patří k nejdůležitějším agrotechnickým zásahům při pěstování kukuřice. V posledních letech často působí obtíže nevyrovnaný průběh počasí, který významně ovlivňuje nejen aplikaci preemergentů z hlediska půdní vlhkosti, ale také podmínky pro aplikaci (časně postemergentních a klasických postemergentních herbicidů).

Syngenta nabízí řešení pro všechny pěstitele z hlediska načasování aplikace i plevelného spektra včetně vytrvalých (pýr, pcháč, aj.) a invazních plevelů. Pro rok 2016 nastaly v portfoliu částečné změny. Callisto 480 SC je nahrazen novějším a modernějším přípravkem Callisto 100 SC, a naopak v portfoliu již nenajdete Milagro 240 SC.

Preemergentní aplikace

Gardoprim® Plus Gold – je zástupcem klasických preemergentů a v tomto segmentu patří k nejznámějším a nejpoužívanějším produktům. Díky účinným látkám s-metolachlor a terbuthylazin poskytuje komplexní ochranu proti dvouděložným i jednoděložným plevelům a také je velmi bezpečný pro kukuřici.

Lumax® – obsahuje tři účinné látky s-metolachlor, terbuthylazin a mesotrione, čímž nabízí velkou sílu účinku z hlediska plevelného spektra, dlouhodobosti účinku a také flexibility v rámci aplikace.

Časně postemergentní aplikace

Lumax® – protože jeho účinné látky působí přes půdu i list. Pro nejvyšší úroveň ochrany doporučujeme ošetřit kukuřici v počátku řádkování. Zároveň by ježatka kuří noha neměla mít více než 1–2 listy. Pokud toto dodržíme, porost bude perfektně čistý až do sklizně, protože dlouhý reziduální efekt vyřeší i následné vlny vzcházejících plevelů.

Postemergentní aplikace

Elumis® – kombinuje účinné látky nicosulfuron a mesotrion, čímž pokrývá kompletní plevelné spektrum. Vykazuje velmi dobrou účinnost na pýr, významnou retardaci pcháče a spolehlivě kontroluje jednoleté trávy, jako je ježatka kuří noha, a také velmi široké množství dvouděložných jednoletých plevelů. Díky své formulaci a zabudovaným smáčedlům nepotřebuje žádné adjuvanty, má velmi rychlý příjem a je bezpečný pro kukuřici. Lze jej aplikovat až do osmi pravých listů kukuřice.

Callisto® 100 SC – má v sobě zabudován unikátní komplex smáčedel, a proto není potřeba používat další adjuvant. Přípravek je registrovaný do kukuřice v dávce 1,2–1,5 l/ha. Lze jej použít i v porostech máku v dávce 1 l/ha pro postemergentní aplikaci. Velmi dobrou účinnost má na laskavce, bažanku roční, heřmánkovec přímořský, pohanku svlačcovitou, violku rolní a mnoho dalších.

Ing. Karel Neckář, Ph.D.,

Syngenta Czech s. r. o.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *