Není řepka jako řepka, jen jedna je nejranější

Každoročně jsou pěstitelé od jara informováni o nabídce odrůd řepky pro zásev nové sezóny. V letošní nabídce mohou zemědělci najít novou odrůdu SY Alissa – nejranější registrovanou novinku v sortimentu řepek v České republice.

Na trh ji spolu s ostatními výkonnými odrůdami (Ivan 106, Müller 24, Peter 29, Adriana) uvádí firma BOR, s. r. o. ,Choceň.

SY Alissa – nejranější novinka

SY Alissa je raná hybridní řepka středně vysokého vzrůstu s dobrou odolností proti poléhání. Vyznačuje se velmi rychlým podzimním vývojem, rychlým jarním startem i časným nástupem kvetení. Při srovnání odrůd, které byly zkoušeny ve stejném sortimentu na ÚKZÚZ v letech 2012 až 2014, je to nejranější materiál (graf). Uvedená ranost je v této odrůdě navíc kombinovaná s vysokým výnosovým potenciálem. Velmi dobrou zimovzdornost odrůda prokázala v zimě 2011/2012, kdy patřila do skupiny odrůd s nejlepšími výsledky (87 % přezimujících rostlin). SY Alissa je plastický hybrid vhodný pro všechny oblasti pěstování řepky, lze ho úspěšně využít také pro pěstitelské technologie bez orby, při minimalizačním zpracováním půdy. Díky velmi rychlému podzimnímu vývoji je vhodný i pro pozdní termíny setí.

Ivan 106 – nejnižší polotrpaslík

Ivan 106 je hybridní polotrpasličí odrůda ozimé řepky z nové generace šlechtění. Spojuje v sobě stabilní vysoké výnosy semen s agronomickými vlastnostmi snižujícími náklady na pěstování. Je to hybrid tolerantní k různým půdním podmínkám, lze ho využít pro ranější i pozdnější termíny setí. Na podzim vytváří silné kořeny, nadzemní část se středně rychlým růstem nemá sklony k přerůstání. Zimovzdornost je velmi dobrá. Na jaře rostliny silně větví, po středně rychlém jarním startu přecházejí rychle do květu. Na konci vegetace pak hybrid stejnoměrně dozrává, šešule s pevným uzavřením snižují riziko ztrát. Podle zkušeností ze sousedního Německa jde o plastickou odrůdu vhodnou na lehké, střední i těžší půdy. Svůj vysoký výnosový potenciál prokázal při sklizni v roce 2013, kdy obsadil druhé místo v poloprovozních pokusech ČZU Praha. Ivan 106 je ochranná známka, odrůda byla oficiálně registrovaná pod označením PX106.

Müller 24, Peter 29

Hybridní odrůdy Müller 24 a Peter 29 měli zemědělci možnost vyzkoušet už v minulých letech.

Müller 24 je moderní intenzivní hybrid středního vzrůstu s pozvolným podzimním vývojem, který je velmi vhodný pro rané termíny setí. Výnosový potenciál prokazuje nejen v České republice, ale i v okolních zemích, např. v Polsku a Německu.

Všestranný hybrid Peter 29 je volbou pro setí bez orby, je hybridem, který je díky velmi rychlému podzimnímu vývoji tolerantní k pozdním termínům setí. Tato středně raná odrůda s velmi dobrým zdravotním stavem a výbornou zimovzdorností má robustní, středně vysoké rostliny s dobrou odolností proti poléhání. Stabilně vysokých výnosů semen dosahuje ve všech oblastech pěstování řepky.

Müller 24 a Peter 29 jsou evropské ochranné známky, odrůdy byly registrovány pod názvy PR46W24 a PT209.

 

Ing. Lenka Nedomová, Ph. D.
BOR ,  s. r. o. Choceň

Graf: Výnos semen a termín zralosti – hybridní pdrůdy (registrrační pokusy ÚKZÚZ, 2012-2014)

Foto: Parceůly řepek na DLG-Feldtage 2014

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *