Nejranější řepka rozšiřuje nabídku

Firma BOR, s. r. o., přichází na trh s novým hybridem SY Alissa, nejranější řepkou z nově registrovaných odrůd. V její nabídce je také výkonný polotrpaslík Ivan 106, klasické hybridy Müller 24 a Peter 29 a osvědčená Adriana, liniová odrůda evropského formátu.

SY Alissa: ranost a výnos

Odrůda SY Alissa prošla registračními zkouškami Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) v letech 2012–2014. Díky výborným výsledkům byla v prosinci 2014 zaregistrována. Jedná se o raný hybrid, který kombinuje mimořádnou ranost, vysoké výnosy semen, spolehlivost a plasticitu.

SY Alissa má středně vysoké rostliny s dobrou odolností proti poléhání. Podzimní vývoj je velmi rychlý, mohutný kořenový systém rostliny velmi dobře připraví na zimu a přezimování je velmi dobré. První sklizňový rok 2011/2012 odrůdy v otázce zimovzdornosti velmi dobře prověřil. Počet přezimovaných rostlin u SY Alissy byl nadprůměrný – 87 % (výsledky kontrolních odrůd – 84 %, 85 % a 69 %). Na jaře rostliny rychle regenerují a brzy dosahují fáze kvetení. Vyrovnané zrání přichází v nejčasnějších termínech.

SY Alissa má vysoký výnosový potenciál, v tříletých registračních pokusech dosáhla průměrných výsledků 114 % v teplé oblasti a 112 % v chladné oblasti na průměr liniových odrůd. Zdravotní stav je na dobré úrovni, semena mají střední HTS a střední až vysoký obsah oleje. Tato nová plastická odrůda najde uplatnění ve všech oblastech pěstování řepky, je také vhodná na pozemky z omezeným zpracováním půdy, pro bezorebné setí. Díky rychlému podzimnímu vývoji velmi dobře snáší pozdní termíny setí.

Ivan 106: šetří náklady

 

Výkonný Ivan 106 je polotrpasličí hybrid nové generace. Kombinuje vysoké výnosy a nízké náklady na pěstování. Výrazně snížená výška porostu zajišťuje jeho stabilitu a minimalizuje riziko polehnutí. Velmi nízký porost ulehčuje vstupy techniky do porostu a snadná sklizeň zvyšuje výkon strojů, snižuje spotřebu paliva, minimalizuje sklizňové ztráty, a tím celkově šetří náklady na pěstování.

Ivan 106 je středně raný hybrid s průměrně rychlých podzimním vývojem bez sklonu k přerůstání. Vytváří silné kořeny a bez problémů přezimuje. Na jaře má středně rychlý start, silně větví a středně raně kvete. Odrůda má velmi dobrý zdravotní stav, je tolerantní k půdním podmínkách, snese i pěstování na těžších půdách. Díky širokému výsevnímu oknu je hybrid vhodný pro rané i pozdní termíny setí. Ivan 106 je patentovaná ochranná známka pro odrůdu PX106.

Müller 24: spolehlivé výnosy

Středně raný hybrid Müller 24 kombinuje špičkovou olejnatost a vysoké výnosy semen. Další předností je výborný zdravotní stav a velmi dobrá zimovzdornost. Má vyšší rostliny bez sklonu k poléhání a velmi dobře větví. Podzimní vývoj je pozvolný, odrůda je proto vhodná pro rané termíny výsevu. Na jaře má odrůda středně rychlý start, středně rané kvetení a rané a vyrovnané dozrávání šešulí. Müller 24 je výnosově velmi silný hybrid, vhodný do všech oblastí pěstování. Má velmi dobré výsledky také v Polsku a Německu. Müller 24 je patentovaná ochranná známka pro odrůdu PR46W24.

Raná novinka pro rané i pozdní setí, výkonný polotrpaslík a osvědčený a výnosný hybrid s vysokým výnosem oleje – to jsou odrůdy připravené pro letošní zásev.

 

Ing. Anna Poubová

BOR, s. r. o.

Foto: Ivan 106 na polním dnu ve Vstiši u Dobřan (14. května 2015), Foto archiv firmy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *