Nejpoužívanější fungicidy výhodně

Společnost Syngenta v loňském roce uvedla na trh novinku v podobě balíčku Amistar Xtra Artea Plus Pack. Tato výhodná kombinace dvou nejpoužívanějších fungicidů se setkala s mimořádně pozitivní odezvou ze strany pěstitelů. Není divu. Díky oběma přípravkům si lze zajistit zdravý porost obilnin, díky Amistaru Xtra také řepky a řady dalších plodin. Proto bude tato osvědčená kombinace k dispozici i pro letošní rok.

Amistar Xtra

Fungicid Amistar Xtra je kombinace strobilurinového (azoxystrobin) a triazolového řešení (cyproconazole). Díky tomu zabezpečuje silnou a dlouhodobou fungicidní účinnost. Zároveň působí velmi pozitivně na výnos i kvalitu produkce. Azoxystrobin zajistí, že porosty jsou po aplikaci dlouho zdravé a zelené (tzv. greening efekt). To prodlužuje fotosyntetickou aktivitu a příznivě působí na fyziologii rostlin. Výsledkem aplikace je potom nejen zdravý porost, ale především vysoký výnos a kvalita produkce. Jeho obrovskou předností je použití v mnoha plodinách, kde největší význam mají obilniny a řepka.

 

Ošetření obilnin

V obilninách je možné využít Amistar Xtra v pšenici, ječmeni nebo ovsu. Zde se Amistar Xtra používá v dávce 0,75 l/ha a vyniká velmi širokým spektrem účinku. V pšenici ochrání porost proti braničnatkám, rzím, DTR a padlí travnímu. V ječmeni se pak můžeme spolehnout na ochranu proti hnědé skvrnitosti, rzím, rynchosporiové skvrnitosti a padlí travnímu. Aplikační okno Amistaru Xtra je velmi široké (BBCH 29-69), nejvhodnější je provést ošetření na začátku vývoje chorob. Přípravek prodlužuje fázi nalévání zrna, a tak zvyšuje výnos i za nízkého infekčního tlaku chorob. V plánovaném systému dvou fungicidních ošetření je vhodné pro první aplikaci na začátku sloupkování použít Archer Turbo 0,8 l/ha (stop efekt na padlí) v kombinaci s regulátorem růstu Moddus 0,3 l/ha a pro následnou aplikaci zvolit Amistar Xtra v dávce 0,75 l/ ha pro zajištění dlouhodobé ochrany praporcového listu.

Pro pěstitele slunečnice a máku je důležitá možnost použití Amistaru Xtra i do těchto plodin. Ve slunečnici se Amistar Xtra používá v dávce 0,8 l/ha, kde zajišťuje ochranu proti plísni šedé, červenohnědé skvrnitosti slunečnice a alternáriové skvrnitosti. V máku se používá v dávce 1 l/ha nebo dvakrát 0,5 l/ha a můžeme zde čekat účinnost na plíseň makovou, hlízenku obecnou, plíseň šedou a regulaci porostu.

 

Artea Plus

Druhým partnerem v tomto výhodném balíčku je fungicid Artea Plus. S tímto fungicidem má už zkušenost snad každý pěstitel obilnin. Jeho největší předností je maximální jednoduchost a univerzálnost. Díky kombinaci cyproconazolu a propiconazolu se z něj stává nejsilnější azolový fungicid. Pěstitelé vsází na jeho spolehlivou účinnost proti širokému spektru listových chorob, jako jsou braničnatky, rzi, padlí nebo hnědá skvrnitost v ječmenech. Významná je ale i jeho účinnost proti fuzariózám klasů. Výsledky pokusů bezpečně dokazují, že účinnost přípravku Artea Plus je srovnatelná s mnohými specialisty na klasová fuzária.

 

Jednoduše, spolehlivě a ekonomicky

Artea Plus je skutečně všestranný přípravek vhodný pro všechny pěstitele obilnin, poskytující zcela spolehlivé řešení na řadu houbových chorob. Vhodný je pro pěstitele, kteří dávají přednost pouze jednomu ošetření proti listovým a klasovým chorobám. Zároveň má ale své místo i v intenzivních technologiích, kde se používá nejvíce do pozdějších aplikací na ochranu klasů.

Ing. Eva Kabylová,

Syngenta Czech s. r. o.

Ochrana olejnin

Významnou úlohu hraje Amistar Xtra v ochraně řepky. Používá se v dávce 1 l/ha a je zde vysoce účinný proti hlízence obecné a alternáriové skvrnitosti. Novinkou letošního roku je jeho registrace proti plísni zelné, vůči které vykazuje také mimořádně vysokou účinnost. Stejně jako v obilninách Amistar Xtra pozitivně působí i na fyziologii rostlin, a způsobuje tak navýšení výnosů i za nízkého tlaku chorob. Termín aplikace je směrován do období květu (BBCH 61–70). Spolu s přípravky Toprex a Magnello je fungicid Amistar Xtra součástí inovované Syngenta Technologie pro nejvyšší výnos.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *