Naše slunečnice uspěje u každého

Ačkoli by se mohlo zdát, že se rok 2015 uzavírá, v osivářském oboru to tak moc neplatí, naopak nastává čas rozhodování o příští sezóně. A než se rozeběhne, pojďme nahlédnout „pod pokličku“ roku 2016 již teď.

komodity se v měsíci říjnu pohybovala na úrovni 380 eur/t a někteří zákazníci jsou na vážkách, zda slunečnici zařadit i nadále do osevního postupu. Částečně může rozhodování ovlivnit i zájem zpracovatelů o slunečnice s vyšším obsahem kyseliny olejové.

Talento

Právě do skupiny hybridů slunečnic s vysokým obsahem kyseliny olejové a zároveň i do technologie Clearfield patří novinka pro rok 2016 pod názvem Talento. Charakteristický pro tento hybrid je vysoký obsah oleje, velice dobrá odolnost proti chorobám ve srovnání s dalšími high-oleic odrůdami a ani výnos není zanedbatelný – v pokusech dosahoval až 117 % ve srovnání na kontrolu. Díky habitusu celé rostliny se doporučuje i do sušších podmínek pěstování.

SY Valeo

Pokud je již řeč o hybridech určených do high-oleic segmentu, je dobré si připomenout i odrůdu SY Valeo. Jde o raný až středně raný hybrid pro klasickou technologii, s vysokým obsahem kyseliny olejové, a to až 90 %. Výborných výsledků dosahoval jak v Čechách, tak i v teplejších oblastech jižní Moravy.

SY Neostar

Na českém trhu si může momentálně zákazník vybrat odrůdy podle technologie pěstování – klasickou, Clearfield technologii (imazamox rezistentní) anebo technologii Expressun. V sezóně 2016 přibude další možnost v nabídce hybridů společnosti Syngenta, a to v technologii Clearfield Plus – SY Neostar.

Jak název napovídá, je to navazující generace na úspěšný hybrid NK Neoma, který svoji vysokou výkonnost potvrdil již třetím rokem v poloprovozních pokusech SPZO (107,4 %) a obhájil znovu první místo ve zkoušených hybridech. Pro svoji výkonnost, stabilitu a spokojenost zákazníků hybrid NK Neoma zůstává v nabídce i pro příští rok.

SY Neostar je vyšlechtěný za účelem lepší tolerance, respektive snášenlivosti vyšší hladiny imazamoxu v pletivech než klasické Clearfield odrůdy. Další přidanou hodnotou je vyšší výnos a vyšší obsah oleje, což se potvrdilo i v pokusech, kdy dosahuje 110 % v porovnání s kontrolními hybridy. Ostatní kladné vlastnosti, jako je nižší vzrůst, nepoléhavost a odolnost proti chorobám, zdědil hybrid SY Neostar právě po kvalitních předchozích generacích, jako jsou NK Neoma a NK Brio.

SY Flamenco

Výše zmiňovaný konvenční hybrid NK Brio patří ke klasice v portfoliu slunečnice. Tento raný hybrid je zařazený jako kontrola v pokusech Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, na všech pokusných a poloprovozních lokalitách patří ke špičce co se týká výkonnosti bez ohledu na technologii. A pokud mluvíme o vynikajících výsledcích, v sezóně 2015 dosáhl téměř 110 % ve srovnání na průměr pokusů. Z portfolia klasických slunečnic společnosti Syngenta se umístila odrůda SY Flamenco jako druhý hybrid.

Charakteristický pro tento hybrid je výborný zdravotní stav a vysoká olejnatost nažek. Rostlina je středně vysoká s pevným stéblem a velkou listovou plochou. Jedná se o hybrid, který se doporučuje na základě dlouhodobého zkoušení do intenzivních podmínek s lepšími půdně-klimatickými podmínkami. Zde může plně využít svůj velmi vysoký výnosový potenciál.

Rozsáhlé portfolio slunečnice

Portfolio slunečnice společnosti Syngenta je skutečně rozsáhlé tak, aby vyhovělo požadavku každého zákazníka. Z portfolia slunečnice doplňovaného každý rok o novinky, a to ve všech segmentech, si skutečně vybere každý.

 

Ing. Dana Brožová

Syngenta Czech

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *