Nabídli méně rozšířené plodiny

Některé novinky ze svého sortimentu prezentovala na výstavě Naše pole olomoucká firma KLEE AGRO, s. r. o. Její záběr je široký, kromě obilnin a běžných luskovin nabízí také několik druhů lupiny, směsi pro biopásy, meziplodiny, jeteloviny, olejniny a další. V nabídce má také plodiny pro omezování háďátek v půdě.

Co se týče obilnin, patří mezi noviny jarní pšenice dvouzrnka Lamela. Společnost Klee Agro ji v katalogu doporučuje pro pěstování v řepařských a bramborářských výrobních oblastech a také v podhorských a horských oblastech. Uvádí, že odrůda má výborný zdravotní stav a při pěstování doporučují používat regulátory růstu. Další novou odrůdou je jarní špalda Wirtas. Rostliny jsou vysoké 120–125 cm s odolností vůči poléhání 6,5. Klee Agro u ní uvádí výborný zdravotní stav s velmi vysokou odolností proti septoriím, fuzáriím a rzem. Podíl zrna ve slupce dosahuje 78–81 %, obsah bílkovin 14,8–15,3 %. Výnos zrna ve slupce se pohybuje v rozmezí 5,5–5,8 t/ha, vyloupaného 4,1–4,45 t/ha.
Ze sortimentu luskovin předvedla společnost také několik nových odrůd. Hrách Cysterski je úponková odrůda s obsahem bílkovin 21–22,5 % a vegetační dobou kolem 100 dní. Je středně odolný vůči poléhání, rovnoměrně dozrávající. Model je raná úponková peluška s odolností vůči houbě Ascochyta dalším houbovým chorobám. Podle podkladů společnosti je bezkonkurenční odrůda ve výnosu a obsahu bílkovin. Také Turnia je raná úponková peluška s obsahem bílkovin 20,5–21,5 %. Je vhodná do letních směsek ke krmení.
Jednou z odrůd z antinematodního programu je hořčice Bamberka. Je méně náročná na půdu, hodí se do sušších oblastí, k zelenému hnojení nebo ke krmení. Jedná se o bezerukovou odrůdu semene – pícního typu.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *