Možnostem využití nových technologií při stanovení termínu sklizně silážní kukuřice se věnoval polní den společnosti KWS OSIVA s. r. o. Kromě toho se hovořilo o využití meziplodin, zvláště jejich protierozní funkce, pravidlech silážování nebo o precizním hnojení. Nechyběla ani rozsáhlá přehlídka odrůd. Akce proběhla na pozemcích ZD Trhový Štěpánov a. s.
Uplatnění družicového průzkumu ke stanovení silážní zralosti kukuřice (DMM Tool) popsal zástupce společnosti KWS Osiva Ing. Miroslav Stropnický. Za nejdůležitější pro stanovení správného termínu sklizně obecně považuje pravidelné prohlídky porostu. Při využití laboratorních stanovení je potřeba vybrat reprezentativní vzorek, rychle ho dodat do laboratoře a analyzovat, jen tak se získají vypovídající hodnoty, upozornil.
Službou pro pěstitele je uplatnění družicového průzkumu ke stanovení silážní zralosti kukuřice. S projektem se podle Ing. Stropnického začalo v roce 2018, kdy se v ČR monitorovalo 158 ha, další rok pak 1000 ha. V roce 2020 už to bylo 12 000 ha a loni téměř 36 000 ha; letos se sleduje plocha skoro 37 000 ha. Uživatel se musí zaregistrovat do aplikace myKWS a zhruba do konce června zadat příslušné pozemky určené ke sledování. Poté probíhá satelitní analýza stavu porostů kukuřice a příslušném období se pak v aplikaci u pozemků začnou objevovat informace o tom, jak kukuřice dozrává. Výsledky lze zasílat také e-mailem s doporučením pro optimální termín sklizně.
Ing. Stropnický shrnul, že podmínky pro silážní kukuřici byly až do poloviny července celkem optimální. Problém nastal až v červenci, kdy v některých oblastech Evropy kukuřice zaschly a bude chybět energie v siláži a budou nižší výnosy hmoty a zrna. Západní Evropa kvůli suchu očekává nejhorší sklizeň kukuřičného zrna za posledních zhruba dvacet let.
O meziplodinách pro zásev kukuřice hovořil Ing. Marcel Herout, Ph.D., ze společnosti KWS Osiva. Připomněl, že protierozní technologie zřejmě začnou nabývat na důležitosti. Upozornil, že vláda chce zvýšit erozní ohroženost po roce 2024 na 65 % z nynějších 25 %. Zároveň ale způsobují problémy přívalové deště.
Za výbornou meziplodinu označil svazenku, ale musí se vysít do řepkového termínu. Vhodné meziplodiny nebo předplodiny (jetele) by podle něj mohly být do určité míry také řešením vysokých cen dusíku.*