Réva začíná rašit zpravidla v dubnu

Mistr v řezu vinné révy je z Blatnice

Jan Polehňa z Blatnice pod sv. Antonínkem z Vinařství Polehňa se stal vítězem 12. ročníku Mistrovství ČR v řezu révy vinné, které proběhlo minulý pátek. V ženské kategorii zvítězila již podruhé za sebou Vladislava Holcmanová z Vinofruktu. V kategorii Junior vyhrál Petr Svoboda ze Střední vinařské školy Valtice.

Mistrovství proběhlo ve Vinařství Škrobák v Čejkovicích, uvedl v tiskové zprávě Svaz vinařů České republiky, který akci ve spolupráci se společností BS Vinařské potřeby pořádá. Pro každého ze soutěžících bylo připraveno 25 keřů odrůdy tramín červený na vinohradu Vinařství Veverka. Ořezat je bylo potřeba v časovém limitu 20 minut. Odborná porota hodnotila kvalitu řezu a u nerozhodných výsledků měla možnost přihlédnout k času soutěžících. Za správné ořezání bylo možné získat pět bodů, celkem tedy 125 bodů. Vítězi se podařilo ostříhat všech 25 hlav se ziskem 119 bodů.

Jak uvedl Miloš Balga, jednatel společnosti BS Vinařské potřeby, z celkového počtu 80 přihlášených se nakonec zúčastnilo 61 soutěžících, mezi nimi i sedm žen. Zájem o soutěž byl podle něj v letošním roce mimořádně velký a museli z kapacitních důvodů odmítat zájemce, kteří se hlásili na poslední chvíli. Počasí bylo letos mimořádně nepříznivé, účastníci měli kvůli nepříjemnému dešti a zimě ztíženou situaci, doplnil uvedl Martin Chlad, marketingový a obchodní ředitel Svazu vinařů ČR.

Soutěž vznikla v roce 1993 jako neformální setkání vinařů, kteří měli chuť ukázat svůj um v řezu révy vinné. Postupně se z amatérské akce stala seriózní a vyhledávaná celostátní soutěž nejlepších řezáčů révy vinné, která má dobrý zvuk jak mezi vinaři, tak i odborníky z oboru vinohradnictví, dodává tisková zpráva.*

(Foto vítěze pořadatel)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *