Při hubení dvouděložných plevelů v kukuřici si nyní lze vybrat z velkého počtu přípravků, ať již pro použití před vzejitím, nebo po vzejití kukuřice a plevelů. Opačná situace je při hledání možností hubení pýru plazivého v kukuřici. Povolených přípravků pro tento účel je výrazně méně. Na druhé straně je kukuřice ideální plodinou k potlačení pýru plazivého v rámci celého osevního postupu.
Počáteční pomalý růst plodiny, ale rychlý nástup pýru plazivého na jaře usnadňují pěstiteli rozhodnutí, zda a kde ošetřovat.
Nejen pro případy celoplošného ošetření kukuřice, ale i pro situace výběrového ošetření části honů je velice vhodný hebicid Milagro. Někteří uživatelé si přípravek spojují jen s použitím proti pýru plazivému. Spektrum herbicidní účinnosti Milagra je ovšem širší a zahrnuje mnohé dvouděložné plevele. Patří mezi ně laskavec ohnutý, lebedy, heřmánky, svízel přítula, durman obecný, bažanka roční, řepeň durkoman a jiné. Předností přípravku je i účinek proti výdrolu slunečnice. Je třeba připomenout, že Milagro je vysoce účinný i proti jednoletým trávovitým plevelům, jako jsou ježatka kuří noha, oves hluchý, rosička, béry, ale také proso seté. Slabý účinek Milagra proti merlíku bílému lze řešit použitím tankových směsí s jinými herbicidy.
Způsob účinku
Milagro zastavuje krátce po aplikaci růst buněk, tedy růst plevelů. Postupně dochází ke změně barvy plevelů a ty, včetně pýru plazivého, úplně odumírají do tří týdnů po aplikaci. V tomto případě se Milagro chová stejně jako celá řada jiných přípravků patřících do skupiny sulfonylmočovinových herbicidů. Není tedy třeba propadat panice, pokud nejsou příznaky poškození plevelů vizuálně zřejmé ihned nebo krátce po aplikaci. Důležité je, že účinek proti pýru plazivému je dlouhodobý a v závěru vegetace nedochází k jeho regeneraci. To je nejlépe zřetelné na strništi po sklizni ošetřené kukuřice.
Termín použití
Také z hlediska termínu použití je Milagro výhodným herbicidem. S ošetřením není třeba pospíchat, protože přípravek je tolerantní ke všem hybridům kukuřice i do fáze osmi listů. Současně je však třeba zdůraznit, že na rozdíl od kukuřice, dvouděložné plevele nesmí být přerostlé, naopak by měly být ve fázi dvou až čtyř pravých listů. Totéž platí i pro ježatku kuří nohu a další jednoleté trávovité plevele. Pokud však na pozemku převažuje pýr plazivý, značná flexibilita umožňuje počkat se zásahem, až vzejdou všechny oddenky a plevel dosáhne výšky 10 - 15 cm (tří až pěti listů).
Dávkování
o Ježatka kuří noha, béry, rosička krvavá, oves hluchý, dvouděložné plevele: Milagro - 1 l.ha-1;
o Merlík bílý, lilek černý, durman obecný, svlačec rolní, ježatka: Milagro + Gesaprim 90 WG - 1 l + 0,6 kg.ha-1;
o Pýr plazivý, proso seté, čirok halepský a dvouděložné plevele: Milagro - 1,5 l.ha-1;
o Pýr plazivý a merlík bílý, lilek černý, durman obecný, svlačec rolní: Milagro + Gesaprim 90 WG - 1,5 l + 0,6 kg.ha-1;
o Pcháč rolní, pýr plazivý a dvouděložné plevele: Milagro - 1,5 l.ha-1;
o Heřmánky, rmeny, heřmánkovec přímořský a pýr plazivý: Milagro - 1,5 l.ha-1, Milagro + Banvel 480 S - 1,5 + 0,4 l.ha-1.
Při dodržení dávky 1,5 l.ha-1 proti pýru plazivému nedochází koncem vegetace k jeho regeneraci. Herbicid Milagro by neměl být použit v době, kdy je kukuřice stresovaná nízkými teplotami, suchem nebo jinými, převážně povětrnostními vlivy. V případě velice časného zaplevelení pýrem plazivým a použití dávky 1,5 l.ha-1 je třeba počkat do doby vytvoření dvou listů kukuřice.
Při přípravě tankové směsi Milagro + Gesaprim 90 WG je nutné dodržet takový postup, aby byla nejdříve vytvořena postřiková jícha s přípravkem Gesaprim 90 WG a pak byl přidán přípravek Milagro.
Vzhledem k tomu, že kromě většího výskytu pýru plazivého trvale narůstají plochy kukuřice s výkytem pcháče rolního, rdesen, laskavců a heřmánků, nachází v těchto případech uplatnění tanková směs Milagro + Banvel 480 S v dávkách 1 - 1,5 + 0,4 l.ha-1. Se zřetelem na Banvel 480 S je tankovou směs nutné použít v růstové fázi od druhého do šestého listu kukuřice. Spolehlivé účinnosti proti pcháči rolnímu se dosáhne ve fázi čtyř až šesti listů plevele. Optimálním termínem pro ošetření touto směsí jsou dny s teplotou nad 10 C. Neošetřujeme v době, kdy jsou očekávány noční mrazíky.
Ing. Michal Vokřál, CSc.,
Syngenta Czech s. r. o.