Málo doceněný vičenec

K málo doceněným krmným plodinám patří vičenec vikolistý (ligrus,Onobrychis viciifolia Scop). Upozorňují na to v článku v Úrodě č. 6/2016 Ing. Štefan Tóth, PhD., a Ing. Janka Martincová, PhD., ze slovenského Národného poľnohospodárského a potravinárskeho centra.

Konstatují, že je její pěstování hospodářsky významné na plochách, na kterých již není pěstování vojtěšky a jetele ekonomicky zajímavé, případně je plocha méně vhodná pro mechanické zpracování. Vičenec má také na půdu příznivé až meliorační účinky. Má dobrou krmnou hodnotu a při zkrmování na zeleno nenadýmá, dobře snáší spásání a je vyhledávaný také pro svou medonosnost.
Na půdu je díky mohutnému kořenovému systému celkem nenáročný, stačí mu chudší půdy dostatečně zásobené vápníkem. Nesnáší vysokou hladinu podzemní vody a půdy utužené a nedostatečně provzdušněné. Podle podmínek vydrží na stanovišti dva až šest let. Snáší letní vedra i tužší zimní mrazy. Pro dobré obrůstání po sečích potřebuje dostatek tepla. Co se týče sklizně, poskytuje 2-5 t/ha sušiny, nejvíce ve druhém a třetím roce. Má jednosečné i vícesečné formy. Kvalitou a chutností píce se plně vyrovná jeteli či vojtěšce, uvádějí autoři. Má velmi dobrou stravitelnost a vysokou využitelnost živin. Kromě toho, že nenadýmá, má také mlékopudný účinek a díky vysokému obsahu taninů také účinkuje proti červům ve střevech přežvýkavců. Píce je vhodná pro přímé zkrmování mladým zvířatům, dojnicím a v pastevních směsích také pro koně.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *