Ke každé odrůdě speciální vlastnosti

V Nabočanech nechyběly ani zahraniční firmy. Slovenské Národné po‘lnohospodárske a potravinárske centrum a Výskumný ústav rastlinnej výroby zde prezentovaly odrůdy rostlin vyšlechtěné ve dvou šlechtitelských stanicích na středním a východním Slovensku.

Na výstavě Naše pole se představily šlechtitelské stanice Malý Šariš a Vyglaš. Šlechtitelská stanice Malý Šaris (nedaleko Prešova) se věnuje vedle výzkumné činnosti šlechtění ozimé pšenice, tritikale a máku. Dále tu probíhá například udržovací šlechtění tetraploidních odrůd jetele.

Šlechtitelská stanice Vyglaš (nedaleko Zvolena) se zaměřuje na ozimé obilniny, tedy pšenici žito a také tritikale, oves setý a oves nahý. V případě zdejšího šlechtění se ani v u odrůd pšenice nejedná nutně o pěstovaní na velkých výměrách. Odrůdy nabízí vedle běžně požadovaných vlastností i specializaci na konkrétní využití. Popisovaná stanice šlechtí například speciální pšenice s modrým zbarvením zrna.

Výzkum se podílí i na šlechtění například ovsa. V případě ovsa to je uplatnění v potravinářství nebo výživa hospodářských zvířat. U první skupiny se jedná o oves nahý, v případě zvířat se hledají odrůdy s vyšším obsahem beta glukanů nebo nižším podílem hůře stravitelní vlákniny.

Jedním ze speciálních máků z Malého Šariše je odrůda Albín. Jedná se o mák s bílým semenem. Má vyšší olejnatost oproti běžným modrosemenným odrůdám a také vyšší obsah vápníku. Zpracovatelé využívají bělosemenné odrůdy jako náhradu ořechů. Bělosemenné odrůdy jsou obecně citlivější oproti klasickým odrůdám. V případě Albínu to je vyšší citlivost na herbicidy v současné době využívaných k ochraně porostů máku. Náročnější agrotechnika je vyvážena vyšší výkupní cenou za bělosemenný mák.

Popisovaná stanice nabízí i další modrosemenné odrůdy máku, jako jsou Opal, Gerlach, Major a další.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *