Kantik stačí položit jednou

Přípravek Kantik je kombinovaný fungicid obsahující tři účinné látky: prochloraz, fenpropidin a tebuconazole. Každá přitom dodává rozdílný mechanismus účinku.

Kompletní třísložkový fungicid

Účinná látka prochloraz má lokálně systémový účinek, to znamená, že proniká do rostlinných pletiv, ale není rozváděna do neošetřených částí rostliny. Patří do skupiny inhibitorů biosyntézy ergosterolu skupiny I.

Účinná látka tebuconazole je systémový fungicidní přípravek ze skupiny triazolů s protektivní, kurativní a eradikativní účinností. Mechanismus účinku je inhibice biosyntézy ergosterolu houbových chorob. Tebuconazole je rychle přijímán listy a stonky rostlin, a potom je transpiračním proudem systémově rozváděn do celé rostliny. Protože účinná látka má pouze nepatrnou tendenci k rychlému hromadění ve vrcholových částech rostliny, dochází k jejímu rovnoměrnému rozdělení v celé rostlině.

Účinná látka fenpropidin je systemický fungicid s preventivním, kurativním i eradikativním účinkem. Fenpropidin patří do skupiny morfolinů, jejichž mechanismus účinku je odlišný od azolů. Účinná látka fenpropidin je přijímána listy a stonky rostlin a následně je transpiračním proudem systémově rozváděna do celé rostliny. Podporuje vstřebávání azolů.

 

Nejvhodnější použití

Přípravek Kantik je zejména vhodný do situací, kdy pěstitel je dopředu rozhodnutý, že použije na poli fungicid pouze jednou. Pak hledá širokospektrální fungicid s opravdu mimořádně velkým záběrem a s širokým oknem použití. Určení správného termínu aplikace je různé podle ročníkového průběhu počasí, zvolené odrůdy, vláhových poměrů na pozemku, typu půdy, pěstované předplodině atd., avšak doporučení je zde velmi jednoduché. Počkejte na první příznaky výskytu chorob a aplikuje.

 

Flexibilní dávkování

Kantik má registrovanou dávku do pšenice, ječmenů, žita i tritikale 2 l/ha jako dávku maximální. Jedná se o razantní dávku s masivním množstvím účinných látek uvnitř, které jsou určeny na řešení opravdu silných infekcí. Druhdy však tato situace na našich polích nenastává. Proto můžeme v klidu doporučit i dávky nižší: v pšenicích 1,75 l/ha, v ječmenech pak 1,5 l/ha, jako plně postačující.

Tyto účelné redukce dávek volíme zejména z důvodu, když není tak silný infekční tlaku, nebo když Kantik zařadíme do fungicidního sledu jako fungicid na první termín aplikace, následovaný pak specialistou na choroby klasu (např. přípravkem Zamir).

 

Moderní jednoduché řešení

Kantik představuje přípravek s výrazným univerzálním použitím. Tři účinné látky s rozdílným mechanismem účinku, použitelný do hospodářsky všech důležitých obilnin. Má široké aplikační okno, preventivní, kurativní i eradikativní účinek na pozoruhodný záběr chorob, včetně stéblolamu a fuzarióz. Dobře funguje za podmínek nižších teplot na počátku jara. Je vhodný do antirezistentních strategií. Má jednoduché a flexibilní dávkování.

 

Tank-mix s Velocity

Do postřikové jíchy doporučujeme rovněž přidat akcelerátor systemických fungicidů Velocity v dávce 0,25 l/ha. Velocity pomůže překonat ochrannou vrstvičku kutikuly listů, aktivně vtáhnout účinné látky do rostlinných pletiv, čímž zajistí vyšší účinnost zásahu proti chorobám. Velocity prokazatelně zvyšuje výnos obilnin v průměru o dalších 3–5 %.

 

Užitečná řešení. Adama je společnost nabízející spolehlivá řešení osvědčenými přípravky na ochranu rostlin. Jsou určena pro pěstitele, kteří požadují kvalitu a přitom dobrou cenu. Jednoduše porosteme spolu.

 

Ing. Jiří Vašek,

ADAMA CZ s.r.o.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *