Vývoj zemědělských plodin závisí na průběhu počasí během roku. Zatímco loňská zima umožnila rostlinám velmi brzy vegetovat a vyvíjet se, letos toto roční období kralovalo téměř do konce března. Duben ovšem přinesl rekordní teploty a rostliny během čtrnácti dnů prodělaly podle pořadatelů jarního polního dne ve Stupicích vývoj téměř jako za dva měsíce. Z úst přítomných odborníků také zaznělo, že zemědělci by měli být opatrní v dávkování a aplikaci morforegulátorů. Větší dávka při vyšší teplotě znamená větší zkrácení stébla a s tím související ztráty na výnose.
Hlavním lákadlem pro agronomy je na jarním polním semináři, který na konci dubna uspořádala společnost Selgen, a. s., ve Šlechtitelské stanici Stupice, především přehlídka polních pokusů obilnin a dalších plodin s odborným výkladem jednotlivých šlechtitelů. To, že zájem o české šlechtění je velký, dokládala hojná účast pěstitelů a odborníků z výzkumných pracovišť.
Nejprve pšenice
Pěstitelé se mohou ze stupického šlechtění těšit na dvě nové ozimé pšenice Secese a Seladon, které byly zaregistrovány na konci dubna letošního roku. Podrobně tyto odrůdy představil Dr. Ing. Pavel Horčička, ředitel šlechtění. Uvedl, že Secese je velmi raná odrůda, v porovnání se Samantou dokonce o dva až tři dny ranější. Kvůli objemu pečiva je zařazena do jakostní kategorie B. Ve tříletých registračních zkouškách Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského se vyznačovala vysokým výnosem zrna zejména v kukuřičné výrobní oblasti, ale také v řepařské překonala kontrolní odrůdy.
Jak dále Dr. Horčička upozornil, na této odrůdě si cení kombinace zimovzdornosti a odolnosti vůči poléhání. Secese je odrůda odolná proti chorobám (padlí travní, rez pšeničná, rez plevová, fuzariózy a další), a proto je možné dosáhnout stabilního výnosu při jednom ošetření fungicidem. V osevním sledu ji lze zařadit před řepku, které včas uvolní pole.
Nápadník, milovník tedy Seladon je druhou letošní novinkou. Tato poloraná ozimá pšenice je podle Dr. Horčičky nejvýnosnější odrůdou současného sortimentu pocházejícího ze ŠS Stupice. Vysoký výnos zrna potvrdil také na Slovensku a v Německu. Spadá do jakostní kategorie B-A a díky vysokému obsahu škrobu v zrně je vhodný pro výrobu bioetanolu. Jde o odrůdu velmi plastickou jak k předplodině, tak termínu setí. Jeho odolnost vůči chorobám je střední, a proto klade větší důraz na fungicidní ochranu než Secese.
Z dalších novinek šlechtitelé posluchačům připomněli vlastnosti jarní pšenice Tercie, u které vyzdvihli její vysoký výnos v kombinaci s dobrou pekařskou kvalitou A. Další jarní pšenice Seance se podle Dr. Horčičky vyznačuje velmi vysokým výnosem s pekařskou kvalitou B.
Následuje ječmen
Sortiment této plodiny obohatili šlechtitelé společnosti Selgen o jednu novinku. Jde o polopozdní sladovnický ječmen Advent, který byl zaregistrován na počátku letošního roku. Podle Ing. Lenky Stemberkové, vedoucí střediska šlechtění jarního ječmene, disponuje tato odrůda vysokým výnosem předního zrna a díky genu mlo vysokou odolností vůči padlí travnímu. K ostatním chorobám je středně odolná. Nejvyššího výnosu dosahuje v řepařské a obilnářské výrobní oblasti. Nejen pěstitelé, ale také příznivci zlatavého moku si přijdou na své. Advent je totiž vhodný pro výrobu českého piva.
Ze šlechtění anglické firmy KWS představil Ing. Zdeněk Šnejdar polopozdní až pozdní ozimý ječmen Safron, který byl také zaregistrován v letošním roce. „Ječmen mívá obecně nižší mrazuvzdornost, avšak tato odrůda vypadá po zimě dobře,“ konstatoval. Horší je ale jeho zdravotní stav. „Safron je citlivější k padlí travnímu a rynchosporiové skvrnitosti.“ Jeho předností je vysoká objemová hmotnost. Jak upřesnil Ing. Šnejdar, dokonce nejvyšší z celého zkoušeného sortimentu.
Vyšlechtěno v Chlumci
Ze Šlechtitelské stanice v Chlumci nad Cidlinou pocházejí nově zaregistrované odrůdy jetele lučního diploidního Agil a Brisk. Ing. Roman Tyller vyzdvihl jejich vysoké výnosy ve druhém užitkovém roce. Brisk se navíc vyznačuje zvýšenou odolností ke komplexu mykóz způsobujících odumírání kořenů.
Na přelomu minulého roku byla zaregistrována ozimá liniová řepka Benefit, která také pochází ze Šlechtitelské stanice v Chlumci nad Cidlinou. Jak zdůraznila Ing. Ivana Macháčková, tato odrůda v sobě kombinuje vysoký výnos oleje a odolnost vůči poléhání. V květu i ve zralosti je polopozdní až pozdní. Na podzim nepřerůstá, a proto je vhodná pro časné a velmi časné výsevy. Vyznačuje se velmi dobrým zdravotním stavem a dobrou mrazuvdorností. „Díky těmto vlastnostem je možné omezit počet fungicidních a morforegulačních aplikací,“ dodala Ing. Macháčková.
Každá odrůda žádá své
Ing. Josef Čapek, CSc., vedoucí Šlechtitelské stanice Krukanice, seznámil posluchače s pěstebním doporučením pro nové odrůdy ozimé pšenice ze sortimentu společnosti Selgen. Zaměřil se na pět základních otázek pěstební technologie (předplodina, termín setí, výsevek, morforegulátory a fungicidy).
„Rostliny pozitivně reagovaly jak na kvalitní předplodinu, tak časný termín setí v agrotechnické lhůtě,“ uvedl Ing. Čapek. Z výsledků pokusu vyplývá, že dobrá předplodina pozitivně ovlivňuje odrůdy intenzivnějšího charakteru, jako je například Bohemia nebo Sakura. Plastická, výnosově stabilní odrůda Seladon na předplodinu naopak téměř nereaguje. Na pozdní termín setí jsou podle Ing. Čapka citlivější odrůdy Sultan, Sakura, Bohemia, méně Raduza, Silvie, Silueta a Secese. „Výši výnosu úhřetických odrůd Chrudimka a SG-U 5221 termín setí neovlivnil,“ doplnil. Důležité také je si uvědomit, že kombinace kvalitní předplodiny a časného výsevu přináší větší pravděpodobnost poléhání porostů. Proto je v těchto případech účelné používání morforegulátorů.
Pokusy se stupňovaným výsevkem od jednoho do šesti milionů klíčivých semen na hektar přinesly zajímavé výsledky. „Výnosová úroveň při výsevku tří až šesti milionů klíčivých semen na hektar byla vyrovnaná,“ konstatoval Ing. Čapek. Významněji začíná výnos klesat až při snížení výsevku na jeden milion klíčivých semen na hektar. Tímto pokusem přednášející demonstroval podmínky v případě, že rostliny špatně přezimují a dokázal, že i horší porost má díky vysoké autoregulační schopnosti naději poskytnout slušný výnos. Upozornil také, že čím více se porost naopak zahušťuje, tím jsou klasy menší a méně produktivní a snižuje se i kvalita zrna (nižší HTZ i objemová hmotnost).
Dále uvedl odrůdy podle potřeby výsevku. Středně vysoký vyžaduje Bohemia, Silueta a Secese, vyšší Sakura, Seladon a Penalta. Na výsevek naopak málo reagovaly Raduza, Sultan, Silvie a Chrudimka.
Ing. Čapek také hovořil o fungicidní ochraně. „V případě, že nebyla provedena, pohybuje se výnos po špatné předplodině na úrovni 70 – 75 % výnosu po kvalitní předplodině. Pokud se ovšem použije intenzivní fungicidní ošetření společně s morforegulátorem, lze tím vykompenzovat propad výnosu způsobený horší předplodinou,“ vysvětlil.
Klíčové informace: V sortimentu společnosti Selgen přibyly dvě nově zaregistrované ozimé pšenice, jarní ječmen a dvě odrůdy jetele lučního.
Na přelomu roku byle zaregistrována ozimá řepka Benefit, která pochází ze ŠS Chlumec nad Cidlinou.
Jednotlivé odrůdy ozimé pšenice vyžadují speciální pěstební technologii.