Investice, která se vyplatí

Ne nadarmo se říká, že pokud něco funguje, tak není důvod ke změně. Mnoho lidí se tím řídí i v běžném životě, nelehce se zvyká na nové systémy. V důsledku ale každá inovace zvyšuje naše pohodlí a přináší více za méně úsilí. Pokud pěstitelé řepek DEKALB® něco mění, dělají to postupně a promyšleně, protože každá volba se projeví až v dalším vegetačním roce. Obavy však nemají své místo v případě rozhodnutí pro novou odrůdu s výrazně vyšší výnosovou dimenzí, a to je DK Exception.

Přísné testování napříč celou Evropou

DK Exception je celoevropským nejnovějším restaurovaným hybridem řepky z dílny šlechtitelů Dekalb, který byl uveden na český trh v roce 2015, a zároveň ho uvedly také země, kde je pěstování řepky velmi oblíbené, a to Německo, Francie, Anglie a Polsko. Už to dokazuje, že se jedná o komplexní řepku vhodnou pro pěstitele v různých podmínkách západní a střední Evropy. Na testovacích stanicích firmy Monsanto prošel také velmi přísným selekčním výběrem – testovala se tam nejen výnosová hladina, ale také např. překonávání stresových podmínek způsobené nízkými teplotami na Ukrajině, vysokými teplotami a suchými podmínkami v Rumunsku, infekčními školkami v Anglii, Německu apod. Všude potvrdil, že jde o výjimečný hybrid. Jak již jeho název nese (exception = výjimka/ výjimečný).

 

Technicky popsáno

DK Exception je středně raný hybrid, který kvete ve střednědobém období a dozrává přibližně o dva až tři dny dříve než DK Explicit. Rostliny jsou středně vysoké, celkový habitus tvoří vedle hlavního terminálu dlouhé větve rostoucí od spodních pater. DK Exception je prostorově vyvážená řepka a umí využít každý centimetr v porostu pro tvoru plodných šešulí. Je důležité nepřehušťovat porosty a vysévat okolo 0,9–1 VJ (45–50 semen/ m2). V podzimním období má rychlou pokryvnost a tvoří mohutnější přízemní růžice, které při pěstování podpoří fungicid s regulačním účinkem. Na jaře velice rychle regeneruje a vytváří pravidelný porost, kde dochází k zakládání dostatečného počtu větví, a až potom nastává růst do výšky a tvorba stonku. Jedná se o zdravý hybrid obsahující gen RLM7 s odolností vůči fomě, který zajišťuje odolnost v nejkritičtějším období na podzim a z počátku jara.

 

Zkoušky v českých podmínkách

Klíčovým rozhodnutím pro zařazení tohoto hybridu do české nabídky byla místní registrace ÚKZÚZ, pouze ty nejlepší hybridy prošly testovacím cyklem již po dvou letech. V posledních deseti letech se to podařilo dvěma Dekalb odrůdám – DK Explicitu a v loňském roce také DK Exceptionu. Tento hybrid se vyznačoval velmi vyrovnanými výnosy v letech 2013 a 2014, kde se výnosy na všech lokalitách pohybovaly v rozmezí 106 až 134 %, kde průměrný výnos v roce 2013 byl 6,22 t/ha a 2014 byl 7,61 t/ha. Průměrný výnos v tak rozdílých posledních dvou ročnících byl na plochách ÚKZÚZ 6,92 t/ha a překonal tak v rámci testování celý sortiment starších i nových hybridních odrůd. V těchto dvou registračních letech dosáhl svého maxima na lokalitě Čáslav 8,92 t/ha. Tato výkonnost ukazuje na neomezený výnosový potenciál, který je dán především genetickou výbavou. Posvěcení dřívější registrace potvrdil i ročník 2015, který byl poznamenán výraznýmy výkyvy teplot a srážek. DK Exception dosáhl výnosu 123 % v těchto zkouškách a v tříletém průměru 120 %!

Svou stabilní výkonnost potvrdil DK Exception vítězstvím i v poloprovozních pokusech SPZO a také v pokusech pro Seznam doporučených odrůd (SDO). Při pokusech s různou intenzitou, kde je rozdíl mezi dávkami dusíku 50 kg (150 a 200 kg N/ha), a aplikacemi fungicidů byly výnosy velmi vyrovnané a DK Exception byl v obou variantách nejlepší a v silné konkurenci nechal své soupeře za sebou. Je to jedna z mála hybridních odrůd, která dosáhla na nejvyšší výnos jak při nízkých, tak i při vysokých dávkách dusíku v jednom ročníku. Od dob, kdy se začaly provádět pokusy SDO v různých intenzitách, bylo takových případů pomálu.

DK Exception a další řepky Dekalb mají jednu společnou vlastnost, a tou je velkokapacitní kořenový systém, který může dosahovat i takového objemu, jako je nadzemní hmota. Když si uvědomíme, jak mohutné jsou řepky Dekalb, jedná se o úctyhodný prostor, který kořen vyplňuje. Rostlina pak dokáže maximálně využít živiny v půdě a přetransformovat je do výnosu.

Závěrem lze říci, že DK Exception je velmi perspektivní hybrid vhodný pro každého pěstitele a to i v různorodých podmínkách. Síla šlechtění řepky Dekalb je neustále na vzestupu a určitě není náhodou, že se v posledních třech letech v testování pro SDO na prvních pěti místech umístily čtyři Dekalb hybridy (DK Exception, DK Exssence, DK Explicit a DK Sensei). Dlouhodobě portfolio řepek Dekalb dává pěstitelům významnou jistotu dosažení kvalitních výsledků na velkých provozních plochách.

Ing. Ondřej Černý,

MONSANTO ČR s. r. o.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *