Inspekce zadržela čaje

Ze sedmi druhů čaje z Číny v zásilce o hmotnosti 316 kg, které Česká zemědělská a potravinářská inspekce zadržela na letišti v Ruzyni, nevyhovělo kvůli nadlimitní přítomnosti reziduí pesticidů pět druhů čaje o celkové hmotnosti 247 kg. Inspekce o tom informovala v tiskové zprávě.

Vzorek při laboratorní analýze nevyhověl pro nadlimitní přítomnost účinných látek acetamiprid, imidacloprid a fipronil, jejichž maximální hladinu určuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 396/2005. Aby inspekce nezakázala celou zásilku en bloc, dovozce požádal SZPI, aby odebrala ke kontrole i zbývajících šest šarží čajů. U čtyř z těchto čajů rozbor prokázal nadlimitní přítomnost pesticidů. SZPI následně rozhodla o nevpuštění následujících částí zásilky na trh v ČR.

Limitům nevyhověly následující čaje. Lizhi Black Tea o hmotnosti 50 kg, vykázal nadlimitní obsah účinných látek acetamiprid, imidacloprid a fipronil. Jasmine Tea o hmotnosti 75 kg, nevyhověl pro přítomnost reziduí účinné látky acetamipirid. Zásilka čaje Bai Mu Dan o hmotnosti 64 kg vykázala příliš vysoký obsah reziduí acetamipridu, etofenproxu, imidaclopridu a pyridabenu. Qi Hong o hmotnosti 34 kg nevyhověl pro přítomnost reziduí acetamipiridu. Čaj Tai Mu Long Zhu-Moli o hmotnosti 24 kg vykázal nadlimitní obsah reziduí účinné látky acetamipirid.

Nevyhovující část zásilky bude po odsouhlasení ze strany SZPI a Celní správy zničena, přepracována pro nepotravinářské účely nebo vrácena mimo území EU, uvedla inspekce.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *