Hybridy vhodné pro vyšší oblasti

Pěstování kukuřice byl věnován seminář společnosti Pioneer Hi-Bred Northern Europe Sales Division GmbH. Proběhl včera ve spolupráci s Klas Nekoř, a. s., nedaleko obce Šedivec na Žambersku. Hovořilo se nejen o nových hybridech kukuřice, ale také o správném postupu při silážování této plodiny a vhodné technice. Významná část semináře byla věnována nové legislativě zaměřené na protierozní ochranu.

Silážní hybridy na poli představil Ing. Oldřich Dostál, zástupce poradenské služby společnosti Pioneer. Mezi nejnovější odrůdy patří P8201 (FAO 250 na siláž/240 na zrno, typ zrna – mezityp), v České republice byla zaregistrována v polovině minulého roku. Společnost Pioneer ho doporučuje do bramborářského výrobního typu a dodává, že se vyznačuje velmi dobrým počátečním růstem, rostliny jsou vysoké a mohutné. Podle pokusů firmy dosahuje jak v ČR, tak v Německu vyšších výnosů silážní hmoty než P8000. Hybrid P8201 poskytuje podle společnosti Pioneer kvalitní siláže s velmi dobrou úrovní stravitelnosti a díky vysokému výnosu energie je vhodný také pro výrobu bioplynu.
Loňskou registraci na evropském trhu má také P9012 (S 290, mezityp) určený do řepařské oblasti na dobré půdy. Společnost Pioneer ho doporučuje jak na siláž, tak pro bioplynové stanice a upozorňuje na vysoké výnosy kvalitní silážní hmoty s vysokým obsahem škrobu a velmi dobrou stravitelností.
Na poli si návštěvníci mohli prohlédnout také hybrid P7932 (250/240, mezityp až zub), který je určený do bramborářského výrobního typu. Společnost Pioneer u něj zdůrazňuje vysoký podíl zrna v silážní hmotě, vysoký obsah škrobu a velmi dobrou stravitelnost. Poskytuje také vysoký výnos a má rychlý počáteční růst. Podle katalogu společnosti Pioneer pro rok 2018 patří mezi další novinky také P8816 (280/280, zub), P9537 (Z 350, mezityp až zub) a P0312 (370/370, mezityp až zub). Ing. Dostál také připomněl, že k 1. 9. 2017 proběhlo sloučení společností DuPont (pod kterou Pioneer patří) a DowAgro. Nyní se bude vytvářet nová organizační struktura.
Společnost Klas Nekoř, a. s., představil její ředitel Ing. Leoš Říha, který působí také jako viceprezident Agrární komory ČR. Konstatoval, že podnik hospodaří na 1500 ha, z toho je 1000 ha orné půdy, chová 600 dojnic, prodává a servisuje zemědělskou techniku a prodává také osiva. Hovořil také o stanoviscích, které Agrární komory ČR zastává ve vztahu k zemědělské politice. Připravované erozní vyhlášce a standardu DZES 5 se věnoval Ing. František Smítal, ředitel OAK Ústí nad Orlicí.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *