Hybrid slunečnice, který je úspěšný

I v uplynulém pěstitelském roce připravila společnost Agrofinal, která již šestnáct let úspěšně zastupuje na českém trhu francouzskou osivářskou společnost Euralis, novinky slunečnice, které obohatily hybridní nabídku v České republice. Po snížení pěstitelských ploch vyvstává otázka, zda je možný nárůst pěstitelských ploch slunečnice v České republice v roce 2016.

Velmi důležitá bude správná volba hybridu, který by měl splnit požadavky pěstitelů tak, aby výsledná ekonomika této plodiny byla v zemědělském podniku v kladných číslech. Ke zvýšení plochy této již tradiční plodiny by měla přispět i nabídka nových hybridů vhodných pro pěstování technologií Clearfield. V roce 2014 bylo v ČR oseto podle Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO) již 5700 ha s hybridy, které jsou vhodné pro tuto technologii. Oproti roku 2013 se v České republice plocha těchto Clear­field (CL) hybridů zvýšila o 24 %.

ES Novamis CL – nejpěstovanější CL hybrid

V roce 2015 byl nejpěstovanějším CL hybridem společnosti Agrofinal ES Novamis CL, který dosáhl plochy téměř 1200 ha, což se blíží k dvaceti procentům plochy CL hybridů. Jedná se o nový materiál, který byl na trh uveden v roce 2013 na základě registrace v SEK (Společný evropský katalog).

Na jaře v roce 2015 získal i registraci v České republice, neboť tento hybrid svým komplexem hospodářských vlastností dlouhodobě vyniká i v českých registračních zkouškách. Jedná se o velmi raný hybrid, který patří již třetí rok k absolutní pěstitelské a výnosové špičce na běžných plochách a v pokusech SPZO. Vedle vysokého a ročníkově stabilního výnosu, je to výrazná ranost, dobrá olejnatost, nižší vzrůst, výborný zdravotní stav a odolnost proti suchu. Tyto přednosti jsou předpokladem k jeho dalšímu rozšíření v příštích letech.

Tento hybrid by rozhodně neměl chybět u žádného významného pěstitele slunečnice systému Clearfield. I v roce 2015 dokázal svoji plasticitu a dosáhl nadprůměrných výnosů nažek, dobré olejnatosti, a nízkých ­skliz­ňových vlhkostí, stejně jako v letech minulých. Hybrid je vhodný k pěstování nejen v oblastech produkčních a intenzivních, ale také v oblastech okrajových, jako je například Plzeňsko nebo severozápadní část středních Čech, kde spolehlivě dozrává.

Podstatné je zvolit ten správný

Jako každým rokem je i v roce 2016 velmi důležité z nabízeného množství hybridů zvolit ten správný a vybrané pozemky včas osít kvalitním osivem. K tomu každý rok přispívá i společnost Agrofinal, pro níž je prvotřídní kvalita hybridů, která je podložená dlouholetým testováním ve všech možných klimatických i půdních podmínkách, a špičková osiva, rozhodujícím faktorem, který zajišťuje této značce přibližně třetinové zastoupení u českých a moravských zemědělců již od roku 1997.

Pěstitelům přejeme, aby tento ročník byl pěstitelsky a ekonomicky úspěšnější než ten předchozí. Ti, kteří si nás vybrali, vědí proč.

 

Milan Spurný

Agrofinal spol. s r. o.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *