Hnojení není jen dusík

Jak říká Ing. Radek Košál z akciové společnosti AGROFERT, hnojení plodin by se nemělo omezovat pouze na dusík, ale je nutné myslet také na fosfor a draslík, které silně chybí. Naopak se podle něj zlepšila situace u hořčíku, síry a mikroprvků. V rámci výstavy hovořil o novinkách v oblasti výživy rostlin pro přihnojení pod patu a listových speciálních hnojivech.

V segmentu hnojiv určených pro přihnojení pod patu nalezneme dvě novinky – Corn Starter a Lovostart. „Corn Starter je primárně určen do kukuřice, ale máme s ním dobré zkušenosti i u ostatních plodin, jako jsou pšenice, řepka či slunečnice. Jde o NPK hnojivo obohacené o zinek, který je pro první růstové fáze zajímavý,“ vysvětlil Ing. Košál.

Druhou novinkou v této oblasti je hnojivo Lovostart, produkt Lovochemie. Zaujme moderním složením, kdy toto hnojivo vedle dusíku a fosforu obsahuje dále síru, mikroprvky a přídavek humátů. Vzhledem ke granulaci je prioritně cílen do řepky, ale úspěšně je odzkoušen i v dalších plodinách. U obou hnojiv jsou dokončeny polní zkoušky na českých i slovenských univerzitách. „Výsledky dopadly podle očekávání. Cenné jsou zejména z Moravy, která je pravidelně zkoušena tvrdým suchem, i tam byly projevy pozitivní,“ uvedl Ing. Košál.

Dalším okruhem jsou listová speciální hnojiva s přídavkem humátů, řada Lovohumine. V současné době zahrnuje hnojivo Lovohumine N a novinku letošního jara Lovohumine NP se zinkem. Druhé jmenované je speciálně vyvinuté na základě požadavků praxe zejména pro obilniny, díky svému složení pomáhá překonávat stresové situace a zlepšuje růst kořenové soustavy. Jak vysvětlil Ing. Košál, v současné době se poměrně silně objevují problémy s kořenovou soustavou, ať již vlivem chorob nebo jako následek utužení půdy, a proto je potřeba kořeny podpořit, především ve fázi odnožování.

Dalším z řady listových speciálních hnojiv, který by měl přijít v brzké době na trh, je Lovohumine K se zvýšeným obsahem draslíku zejména pro podzimní aplikaci. „Draslík je jedním z deficitních prvků, důležitý z hlediska přezimování a posílení buněčné stěny,“ informoval řečník.

Upozornil také na to, že Agrofert nepředstavuje pouze hnojiva. Výstavy v Nabočanech se účastnila i celá řada dceřiných firem, mezi nimi také společnost GreenChem CZ s. r. o., která nabízí AdBlue, katalyzátor emisí dusíku. Nechyběla ani firma Preol, a. s., známá jako zpracovatel řepkových semen a výrobce metylesteru řepkového oleje. V současné době disponuje rovněž linkou na výrobu jedlých olejů a finalizuje linku na výrobu extrudovaných řepkových šrotů s roční produkcí 80 tisíc tun. Podle Ing. Košála jde o velice aktuální záležitost, neboť mlékárny začaly žádat GMO-free produkci. V tomto ohledu představuje zásadní problém sója v krmné dávce dojnic, která z velké části pochází ze zahraničí a je geneticky modifikovaná. Extrudovaný řepkový šrot tedy představuje jednu z cest, jak uplatnit domácí produkt a vyhovět požadavku mlékáren.

Expozici Agrofertu zastřešoval stánek místního dealera produktů této společnosti Cerea, a. s., Pardubice.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *