Hlízenka zatím nehrozí

Především ozimé řepce byl věnován Den plný poznatků na výzkumné stanici FAPPZ v Červeném újezdě České zemědělské univerzity v Praze.

Přednášející představili demonstrační pokusy s odrůdami, stejně tak jako různé varianty aplikace morforegulátorů či hnojení dusíkem. Na semináři zaznělo, že letos je vegetace uspíšena zhruba o týden a problémy způsobuje především sucho.

„Minulý týden jsme udělali první odběry na hlízenku. Vzhledem k suchu a teplu řepka vykvetla velmi rychle. Výsledky sice nemáme ještě ucelené, ale podle prvních odhadů, v souvislosti s vývojem počasí, je tlak hlízenky velmi slabý.  Otázkou je, co ukáže tento týden. Naše doporučení je prozatím takové, že by se nemělo proti hlízence ošetřovat. Pokud ale pěstuje polotrpasličí odrůdy, tam bych ochranu aplikoval. U ostatních porostů bych počkal na naše podrobnější výsledky a vývoj počasí,“ shnul Ing. David Bečka, PH.D., z ČZU. Hlavní vlnu napadení hlízenku lze v Červeném Újezdě podle něj očekávat v půli května, vedlejší poslední dubnový týden.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *