Další možností, jak bojovat proti bázlivci kukuřičnému, by mohlo být matení pomocí sexuálních feromonů. Rakouská společnost Lithos Crop Protect GmbH informovala o tom, že v procesu registrace na úrovni EU je činná látka pherolit-d, která napodobuje sexuální feromon samiček bázlivce kukuřičného.
Společnost v tiskové zprávě uvádí, že tímto způsobem lze přirozeným způsobem omezit rozmnožování bázlivce kukuřičného a škůdce trvale kontrolovat. Inovace je založena na využití velmi jemně mletého zeolitu jako nosiče pro feromon, firma technologii označuje jako Lithos Mikro Dispenser. To umožňuje látku aplikovat běžným postřikovačem. V současné době intenzivně pracuje na schválení přípravku pherolit-d v EU a na celém světě. V rámci této činnosti bylo doposud provedeno velké množství studií, včetně toxikologických testů, dodává firma.
Společnost Lithos Crop Protect uvádí, že i když je využití feromonů běžné v sadech a ve vinicích, v polní produkci se zatím praktická realizace metody matení nedaří kvůli vysokým nákladům na rovnoměrnou distribuci a opětovný sběr různých dávkovačů. Společnost Lithos Crop Protect během několikaletého výzkumu našla způsob, jak v budoucnu efektivně a ekonomicky realizovat koncept účinného sexuálního matení na velkých plochách orné půdy, a to přirozeným způsobem. Jde o aplikaci postřikem s efektem pomalého uvolňování, která je založena právě na velmi jemně mletém zeolitu, který lze díky tomu aplikovat postřikovačem. Sesterská společnost Lithos Natural GmbH prodává řadu produktů ze zeolitu, kromě jiného také do zemědělství (sorbenty pro chovy zvířat a podobně). V sortimentu má také pomocný rostlinný přípravek zeolitový Lithoplant, který se dá aplikovat postřikem.
Další aplikace inovativní technologie Lithos Micro Dispenser se nyní zkoumají s pomocí podpory EU. Společnost Lithos Crop Protect totiž zvítězila jako jedna z mála vybraných firem mezi velkým počtem žadatelů a získala grant EU Accelerator.*