Fascinace rostlinami v Ruzyni

I přes vytrvalý déšť přišlo celkem 323 dětí včetně učitelů na Den fascinace rostlinami, který proběhl ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby, v. v. i., v Praze-Ruzyni. Uvedl to doc. Ing. Jan Mikulka, CSc., z odboru systémů hospodaření na půdě.

Návštěvníci si mohli prohlídnout například zemědělskou mechanizaci, kterou ústav používá při hospodaření, tkáňové kultury, genetické zdroje v genové bance, chov hmyzu, čmeláky nebo plevelné rostliny.
Jak uvedla Ing. Bronislava Hortová z odboru ochrany plodin a zdraví rostlin, začali se nově zabývat zdravím čmeláků. Úly umístili blízko řepky a mají zaznamenáno, které pesticidy se do ní aplikovaly, stejně tak jako na ostatní plochy v ústavu. Nyní budou analyzovat produkty čmeláků, aby zjistili, zda se v nich nalézají rezidua pesticidů a jestli mají vliv na zdravotní stav. Výhody čmeláků spočívá v tom, že mají dolet jen 500 metrů, oproti několika kilometrům u včel.
Zajímavý způsob dlouhodobého uchování rostlin prezentoval Ing. Miloš Faltus, Ph.D., z odboru genetiky a šlechtění rostlin. Používá se především u plodin, které v běžných podmínkách buď semena netvoří, nebo se pomocí nich nemnoží, což jsou například brambor, česnek, ovocné plodiny a podobně. Spočívá v tom, že se zhruba dvoumilimetrové kousky jejich tkáně uchovávají v tekutém dusíku, v případě potřeby se rozmrazí a umístí na regenerační médium, následně se pak vypěstuje celá rostlina.*

 

Podrobnosti nadete v některém z dalších čísel časopisu Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *