Evropský parlament odmítá povolení transgenní sóji

Evropský parlament požaduje, aby byl pozastaven proces povolování tří transgenních odrůd sóji, které jsou vybaveny rezistencí vůči glyfosátu. Odpor proti odrůdám zdůvodňují členové parlamentu možnými zdravotními riziky glyfosátu. Rozhodnutí parlamentu nemá žádné právní následky, jedná se jen o politický signál.

Evropská komise by neměla povolit odrůdy FG72, MON 87708 x MON 89788 a MON 87705 x MON 89788, uvádí Evropský parlament v tiskové zprávě na základě plenárního zasedání. Odrůdy mají být uvedeny na trh pro použití v potravinách a krmivech. Poslance k tomu vedla skutečnost, že účinná látka glyfosát byla v březnu minulého roku označena za pravděpodobně kancerogenní Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny (IARC), která je součástí Světové zdravotnické organizace (WHO). Evropský úřad pro bezpečnost potravin (European Food Safety Authority – EFSA) nicméně koncem téhož roku došel k závěru, že je nepravděpodobné, že by pro člověka představoval glyfosát rakovinotvorné riziko.

Ve věci administrace geneticky modifikovaných plodin Evropská komise nedodržuje příslušné lhůty. Stěžovala si na to trojice organizací EuropaBio, COCERAL a FEFAC v případě dvaceti žádostí o uvedení GMO na trh v období mezi 12. 9. 2012 a 12. 9. 2014. Za pravdu jim dala evropská ombudsmanka Emily O‘Reilly, která označila administraci žádostí o uvedení nových geneticky modifikovaných organismů na trh EU za chybnou. Bylo pravidlem, že Evropská komise nedokázala dodržet příslušnou tříměsíční lhůtu. Evropská ombudsmanka neshledala žádný rozumný důvod Evropské komise pro takové jednání.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *