Evropa očekává nižší sklizeň brambor

Plochy brambor ve „velké pětce“, tedy v Německu, Francii, Belgii, Nizozemsku a Velké Británii, v letošním roce klesly o 3–5 % oproti minulému roku, kdy zaznamenaly obdobný nárůst.

Plochy brambor ve „velké pětce“, tedy v Německu, Francii, Belgii, Nizozemsku a Velké Británii v letošním roce klesly o 3–5 % oproti minulému roku, kdy zaznamenaly obdobný nárůst. Jižní Evropa pak snížila plochy o 10–30 % jako důsledek kolapsu trhu velmi raných brambor v roce 2014, konstatoval na polním dnu o bramborách Ing. Vlastimil Rasocha, ředitel společnosti MEDIPO AGRAS H. B., spol. s r. o. Zhruba o 5 % klesly oproti loňsku také plochy v ČR.
Jak uvedl Jelle Bos, ředitel HZPC Holland BV, celá Evropa až na Velkou Británii trpí suchem a horkem, což pravděpodobně povede k poklesu výnosů. Podle konkrétních zemí by mohlo jít o 10–15 %. Nadto začali evropští výrobci hranolků úspěšně vyvážet do asijských zemí a lze předpokládat, že budou mít problémy se zajištěním dostatku kvalitní suroviny. U brambor se tedy dá očekávat vyšší cenová hladina.

Ing. Přemysl Studničný ze společnosti Pioneer Hi-Bred Northern Europe Sales Division GmbH hovořil o nové technologii pěstování kukuřice. Během setí se řádek postříká herbicidem a zakryje biologicky degradovatelnou fólií. Tak se dosáhne vyšší teploty, což umožní vysévat kukuřici mnohem dříve a prodloužit tak její vegetační dobu s efekty na výnos a kvalitu. Je ale potřeba zvolit vhodnou odrůdu kukuřice a fólii.

Součástí akce byla také prohlídka odrůd brambor a kukuřice na poli.*

Další podrobnosti se dočtete v některém z dalších čísel týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *