Dvě nová hnojiva z Lovosic

Kromě zavedeného sortimentu hnojiv ukázala Lovochemie, a. s., také dva nové produkty, o kterých hovořil její zástupce Ing. Marek Kocánek.

Na známý LovoCaN navazuje Lovocan T. Celkový obsah dusíku je 13 % (nitrátový 7 %, amidický 5 %, čpavkový 1 %) a navíc obsahuje 13 % vápníku (jako CaO). Ing. Kocánek předpokládá, že by v letošním roce mohli prodat 300–400 t tohoto hnojiva, je určeno především do pšenice a ječmene. Lovochemie ho u pšenice doporučuje aplikovat především pro regenerační (250 l/ha) a produkční (150 l/ha) hnojení. U jarního ječmene je vhodné k produkčnímu hnojení (200 l/ha). Vhodné je ale také do řepky pro regenerační přihnojení (200 l/ha). Pro pšenici i řepku doporučuje Lovochemie také aplikaci menšího množství na podzim u pozdně setých či nevyrovnaných porostů v důsledku nedostatku srážek a teplotního stresu. Podle výrobce je též vhodné k mimokořenové výživě zahradních plodin. U jabloní se osvědčil postřik proti hořké pihovitosti. Dobrý účinek hnojiva byl zaznamenán u paprik a rajčat proti vrcholové hnilobě plodů.
Další novinkou je listové hnojivo Lovohumine NP se zinkem. Jak Ing. Kocánek konstatoval, v roce 2015 zavedla Lovochemie novou výrobkovou řadu s názvem Lovohumine, prvním zástupcem byl Lovohumine N. Sektor humátů chtějí dále rozvíjet. Novinka je podle něj určena primárně do pšenice a řepky. Obsahuje 7 % dusíku, 22 % fosforu (jako P2O5) a 1 % zinku. Obecně výrobce doporučuje pro foliární aplikaci maximálně 3–6 l koncentrátu na hektar. Koncentrace aplikované kapaliny je nejvhodnější v rozmezí 0,5–1% roztoku. Složení hnojiva má napomáhat zvyšování odolnosti rostlin tím, že rostlina snáze překonává období jarních mrazíků a přísušků. Cílem huminové složky je zlepšit příjem a využití živin z hnojiva. Má zlepšovat účinnost fotosyntézy při nižší intenzitě světla a stimulovat tvorbu kořenového vlášení, což vede v důsledku k intenzivnějšímu růstu. Zinek aktivuje řadu enzymových reakcí.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *